Iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH pozvali su roditelje da vakcinišu svoju djecu, u dobi od 13 i 14 godina, protiv HPV-a jer je to "ključna alatka" u borbi protiv karcinoma grlića maternice, od kojeg godišnje u BiH oboli 500 žena, a njih 140 završi sa smrtnim ishodom.
Prof.dr. Aida Ramić Čatak, pomoćnica direktora za stručne poslove u Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH poručila je u utorak u Mostaru uoči edukativne radionice o uvođenju imunizacije protiv HPV-a u Federaciji BiH, na kojoj su sudjelovanje uzeli zdravstveni radnici koji rade na imunizaciji u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, kako je vakcina protiv HPV-a učinkovita, sigurna, provjerena i vrlo imunogena.
"Ova vakcina proizvodi vrlo dobru reakciju imunološkog sistema i naša je preporuka da se ciljna grupa, a to su dječaci i djevojčice u dobi od 13 i 14 godina, odazovu na poziv zdravstvenih ustanova, obave vakcinaciju protiv HPV-a i tako se efikasno zaštite od bolesti koje uzrokuje ovaj virus", podvukla je prof. dr. Ramić Čatak.
Ovo je deseta radionica koju vodi Zavod za javno zdravstvo (ZZJZ) FBiH u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNFPA-om, WHO-om u BiH, USAID-om i Udruženjem "Kap", a održavaju se do kraja godine u nekoliko gradova u FBiH.
Po riječima prof. dr. Aide Ramić Čatak, ZZJZ FBiH je zahvaljujući podršci Vlade Federacije BiH i međunarodnih partnera nabavio 2000 vakcina protiv HPV-a.
"Cilj radionica je taj da se naše kolege koji su iz prvih redova, kontakata s roditeljima, a uključeni svakodnevno u proces imunizacije, kako redovite tako i protiv HPV-a, susretnu i razgovaraju o svim tehničko- stručnim aspektima za proces imunizacije protiv HPV-a", kazala je prof.dr. Aida Ramić Čatak.
Kako je pojasnila, i na ovoj radionici podijelit će se iskustva dobre prakse te pokušati iznaći rješenja kako unaprijediti komunikacijska znanja i vještine jer je velika nesigurnost i otpor roditelja čija djeca podliježu imunizaciji protiv HPV-a.
"Mi im ne zamjerimo jer trebamo biti svjesni da u 21. stoljeću zdravstveni radnici jesu dominantni izvor informacija ali roditelji čuju i neke druge i naša zadaća je da taj proces usmjerimo u zdravstveni radnike koji trebaju biti najkompetentniji izvor stručnih i naučnih informacija", dodala je ona, napominjući kako su vakcine protiv HPV-a ključne alatka u borbi protiv karcinoma grlića maternice.
Po njenim riječima, zemlje koje su uvele imunizacije protiv HPV-a poslije 20 godina već su zabilježile značajne rezultate u borbi protiv ove vodeće bolesti obolijevanja i uzroka smrtnosti kod populacije žena.
Dr. Mirza Palo, predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije u BiH podsjetio je da u BiH svake godine oboli 500 žena od raka grlića maternice i da, nažalost oko 140 žena u BiH završi sa smrtnim ishodom.
"Ono što vakcina donosi je mogućnost zaštite u ranoj dobi od humanog papiloma virusa koji uzrokuje rak grlića maternice koje je ne samo teško stanje, nego i skupo oboljenje sa smrtnim ishodom", naveo je Palo.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo HNK prim. dr Eniz Čolaković, nije krio nezadovljstvo podjelom vakcine ali i odazivom na cijepljenje protiv HPV-a u kantonu.
Po njegovim riječima, od 330 vakcina koje je Zavod dobio, podijeljeno je svega 107 vakcina na dječake i djevojčice koji su ciljna grupa.
"Prezentacije o značaju imunizacije su održane po školama, a zdravstveni radnici su razgovarali i direktno s roditeljima, ali odaziv je, nažalost, izostao", ocijenio je dr. Čolaković.