Svijet

Lista sankcija Monaka: Balkanski Rusi, srpska pjevačica i jedno bh. udruženje iz Sarajeva

sankcija

Najbogatija Srpkinja, kći ruskog oligarha s hrvatskim kompanijama, bogati Putinov pristaša s hrvatskim pasošom, osebujni srpski tajkun blizak Lukašenku i tajnovita humanitarna organizacija iz Sarajeva povezana s al-Qa‘idom. Svi oni našli su se na nedavno objavljenom popisu sankcija, odnosno sankcioniranih osoba i kompanija Kneževine Monako, piše Jutarnji.

Naime, monegaška je vlada odlučila zamrznuti imovinu svih osoba povezanih s Rusijom. Ruskih državljana ili poduzetnika bliskih Rusiji, a koji su novac i imovinu spremali u Monako kako bi pokušali izbjeći sankcije. Poznato je da su ruski bogataši, kao i poduzetnici povezani s režimom Vladimira Putina, svoj novac od početka rata u Ukrajini pokušavali izvući u Kipar i Dubai, među ostalim.

Na objavljenom popisu, kojem mogu pristupiti svi, trenutno se nalazi 2991 osoba i 687 kompanija. "Na digitalnoj platformi navedene su sve fizičke i pravne osobe, kompanije i tijela protiv kojih se vodi postupak zamrzavanja imovine i ekonomskih resursa u Kneževini, temeljem međunarodnih ekonomskih sankcija. Odjel za budžet i riznicu redovito će ažurirati ovu nacionalnu listu", stoji u saopštenju monegaške vlade.

Aleksandra Nikolić Meljničenko na listi sankcija Monaka

Najzvučnije ime na popisu, barem u našem regionalnom kontekstu, ono je srpske manekenke i pjevačice s hrvatskim pasošem Aleksandre Meljničenko. Supruga ruskog milijardera Andreja Meljničenka, vlasnika velikog proizvođača gnojiva EuroChem Grupe. Rođena je u Beogradu, ali je njezina porodica, prezimena Nikolić, porijeklom iz Baške Vode i poznato je da svake godine ljetuju u Hrvatskoj.

Ljetos je suprug milijarder, koji je inače među rijetkima istupio tražeći prekid rata (majka mu je Ukrajinka), završio pod međunarodnim sankcijama. Azaplijenjena im je i superjahta. Prije sankcija, pokušao je, prema pisanjima medija, bogatstvo prebaciti na suprugu. Među ostalim, vlasništvo nad kompanijom i dva penthousea vrijedna više od 30 miliona dolara. Ali taj im manevar nije prošao te je i "srpska Angelina Jolie", kako je nazivaju, sada završila pod sankcijama. Vjenčali su se, usput, 2005. godine. A na svadbi, koja je trajala tri dana, kako se prenosilo, pjevali su Christina Aguilera i Enrique Iglesias. Navodno su za cijelu zabavu iskeširali tri miliona dolara.

Inače, Aleksandra se proslavila 90-ih kao dio ženske grupe Models koja je imala samo jedan hit - zvao se "Pare, pare, pare" .

Bogoljub Karić ima veze sa Lukašenkom

Govoreći o susjedima iz Srbije, na popisu se našao i srbijanski tajkun Bogoljub Karić. Njega su mediji svojevremeno opisivali kao najutjecajnijeg srpskog poduzetnika. A poznat je i kao sponzor režima Slobodana Miloševića. Njega optužuju za bliske veze s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom.

Prije gotovo dvadeset godina, posjetimo, Karić je optužen u Srbiji za organizirani kriminal. Navodno je izvlačio novac iz kompanije Mobtel. Nakon toga je pobjegao od progona u Rusiju i Bjelorusiju.

Prije pet godina Karić se vratio iz izgnanstva u Srbiju, ali s brojnim kontaktima i poznanstvima. Navodno je, kako sumnjaju Monačani, Bogoljub Karić s članovima svoje porodice, tačnije bratom, izgradio mrežu kompanija za nekretnine u Bjelorusiji i održavao dobre poslovne i privatne odnose s bjeloruskim predsjednikom Lukašenkom i njegovom porodicom - koji mu je u poslu i pogodovao. Konkretno, tokom proteklih deset godina braća Karić postali su jedni od najvećih developera nekretnina u Bjelorusiji. Izvukli su preko granice, kako se sumnja, više od 170 miliona eura zahvaljujući prisnom odnosu s Lukašenkom. Snaha bjeloruskog predsjednika Lilija Lukašenko, supruga njegovog najstarijeg sina Viktora, radila je za Kariće.

Navodno je Lukašenko čak izdao dekrete kojima se braća Karić oslobađaju potrebnog postupka dražbe zemljišta. Što je porezne obveznike Bjelorusije koštalo procijenjenih milijardu dolara. Sa druge strane srbijanskim poduzetnicima omogućilo je da izgrade golemi nekretninski biznis.

Ukratko, zahvaljujući tim bliskim odnosima s Lukašenkom, navode monegaške institucije, Karićeve kompanije dobile su povlašteni tretman od Lukašenkova režima, a time podliježu sankcijama.

Na list sankcija i "hrvatska poduzetnica" Maja Bolotova

Što se, pak, Rusa tiče, i to onih posebno bliskih Vladimiru Putinu, na monačkom je popisu "hrvatska poduzetnica" Maja Bolotova, kći tajkuna Nikolaja Tokareva, direktora Transnefta, najveće ruske naftne i plinske kompanije. Ona je, kako se navodi, čelnica dviju zagrebačkih kompanija od koje jedna u vlasništvu ima poznatu vilu Karolinu na Malom Lošinju, u uvali Čikat.

Kako se može vidjeti iz hrvatskih poslovnih servisa, Bolotova je vlasnica kompanije Katina d.o.o. koja upravlja vilom. A kompanija je registrirana na adresi Trg žrtava fašizma 6, tik do centrale HDZ-a. Kompanija Katina je 2020. godine prijavila prihod od 3,7 miliona kuna. Osim kompanije Katina, s Bolotovom je povezana još jedna zagrebačka kompanija T.G.A. u kojoj je bila članica uprave od 2012. godine. Obje kompanije ranije su se povezivale s njenom majkom Galinom Tokarev. Također, prema procjenama monegaške vlade, Bolotova i njen bivši suprug Andrei Bolotov, koji se bavio mešetarenjem luksuznim nekretninama. Navodno posjeduju imanja i nekretnine u Moskvi, Latviji i Hrvatskoj vrijedne više od 50 miliona dolara.

Njen otac Nikolaj Tokarev, Putinov bliski saradnik, obogatio se kao čelnik najmoćnije državne energetske kompanije Transneft. Ta je kompanija, kako se navodi, jedna je od sponzora navodne Putinove goleme palače u blizini Gelendžika, vrijedne više od milijarde dolara. U spisima s monegaških stranica, stoji da je Tokarev 80-ih radio s Putinom u KGB-u. A ovaj ga je, jednom kada je došao na vlast, privilegirao i često mu davao razna priznanja.

"Putinov Miljenik" Grigorij Berezkin na listi

Na popisu se isto tako našao i drugi "Putinov miljenik", ruski tajkun i poduzetnik Grigorij Berezkin, vlasnik tvrtke ESN koja drži većinu "nezavisnih" ruskih medija. Još od početka rata našao se na sankcijskim listama brojnih zemalja - Francuske, Velike Britanije, Italije, Austrije. Ali tek sada, kada se našao na onoj Monaka, otkriven je neobičan detalj - da Berezkin ima i hrvatski pasoš.

Naime, prema monegaškim nalazima, ruski tajkun ima dvojno državljanstvo - rusko i hrvatsko, kako navode Monačani. Razlog zašto Berezkin, inače 157. na Forbesovoj ljestvici, ima hrvatsko državljanstvo nije poznato. Osim što se spominje njegovo hrvatsko državljanstvo, iz monegaškog popisa nije vidljivo ima li Berezkin ikakve poslove i nekretnine i u Hrvatskoj. Pretraživanjem i pregledom poslovnih servisa u Hrvatskoj, Berezkinovo ime se očekivano ne pojavljuje. A zasad nema ni vijesti da mu je Hrvatska zaplijenila neku imovinu.

U Francuskoj ipak, kako se piše, zaplijenili su mu nekoliko planinskih kućica i imovinu dvije kompanije u vlasništvu njega i supruge Elene vrijednosti 70 miliona eura. A u Italiji velebnu nekretninu na Gardskom jezeru vrijednu oko 15 miliona eura.

Berezkin je najpoznatiji po tome da je prije nekoliko godina kupio medijski holding RBC od biznismena Mihaila Prohorova. To je posljednja velika nezavisna medijska kuća u Rusiji.

Na monegaškom popisu i Putinove kćeri

Ne iznenađuje da su se na monegaškom popisu našle i dvije Putinove kćeri, Katerina (35) i Maria (36). One su već na popisu sankcija SAD-a i Kanade. Katerina je bivša plesačica koja je sada u IT sektoru, a Maria pedijatrica. Zanimljivo, Putin rijetko o njima govori, a nijedna od njih nikada javno nije potvrdila da im je on otac. Ipak poznato je da je obje dobio sa sada bivšom suprugom Ljudmilom, stjuardesom Aeroflota s kojom se oženio 1983. godine, a razveo 2013. godine.

Uglavnom, obje su sada pod sumnjom monegaških vlasti da skrivaju očevo bogatstvo. Monegaške vlasti navode za Katerinu da vodi institut za umjetnu inteligenciju na državnom univerzitetu Moskve, koji je financiran javnim sredstvima. Kao i razvojnu inicijativu Innopraktika, koju financiraju velike ruske kompanije. Direktori tih kompanija su oligarsi bliski Putinu. Stoga, zaključuju Monačani, Katerina je povezana s Putinom i njegovim ključnim ljudima. A time podržava akcije svoga oca, konkretno, napad na Ukrajinu. Inače, ona je najpoznatija kao plesačica akrobatskog rock ‘n‘ rolla, na YouTube su dostupne video snimke, s međunarodnih natjecanja na kojima je nastupala. A koji prikazuju kao izvodi iscrpljujuće plesačke vježbe kao što su piruete, okretaji i salto.

Za Mariju, pak, manje poznatu sestru i liječnicu, navode da je suvlasnica kompanije Nomenko koja sudjeluje u najvećem ruskom privatnom investicijskom projektu u zdravstveni sektor vrijedan 40 milijardi rubalja. Stoga, pišu, ona ima korist od ruske vlade i doprinosi ekonomskom sektoru koji podržava Putinov režim.

Na listi sankcija i bosansko-hercegovačka udruga Sretna budućnost

Na kraju, jedan od neobičnijih unosa na popisu je i bosansko-hercegovačka udruga Sretna budućnost iz Sarajeva. Prema monegaškim nalazima, riječ je o dobrotvornoj zakladi Al-Haramain & Al Masjed Al-Aqsa. Koja, iako čini se nema veze s Rusijom, ima tijesnu povezanost s al-Qa‘idom, međunarodnim savezom Islamskih terorističkih organizacija. A pružala je i financijsku podršku nevladinoj organizaciji Al Furqan sa sjedištem u BiH. Financiranje je općenito dolazilo od pojedinačnih dobročinitelja i posebnih kampanja usmjerenih na odabrane poslovne subjekte diljem svijeta.

Kako navode, dobrotvorna fondacija Al-Haramain & Al Masjed al-Aqsa u Bosni i Hercegovini povezana je s Islamskom fondacijom Al-Haramain iz Saudijske Arabije. Predstavlja se kao privatna, dobrotvorna i obrazovna nevladina organizacija. U međuvremenu je ta sarajevska organizacija prestala postojati. A humanitarne aktivnosti prenesene su pod vladinu kontrolu, u novi entitet pod nazivom Sretna Budućnost.

Clicky