Vijesti

Lijek Diazepam koji se koristi kod epileptičnih napada poskupio čak 120 posto: Našoj djeci to nije terapija, njima je to život

Objava Amine Alaim o cijeni lijeka Diazepam koji djeci sa epileptičnim napadima ili febrilnim konvulzijama znači život, odjeknula je u javnosti i pokrenula polemike do kada će roditelji plaćati stotine maraka. Aminin sin, naime, koristi Diazepam, čija je cijena skočila za vrtoglavih 120 posto.

Stotinama djece koja dožive febrilnu konvulziju ili epileptični napad, terapija Diazepama doslovno znači povratak u život, a djeci koja imaju West ili Dravet sindrom ovaj lijek je potreban svakodnevno.

Cijena računa za Diazepam / Foto: Facebook

I na početku pandemije roditelji su muku mučili sa nabavkom Diazepama, koji se tek povremeno mogao kupiti u apotekama. Iz Agencije za lijekove BiH kažu kako ovaj lijek nije čak ni registrovan u našoj zemlji. Osim toga, ovako značajan lijek Ministarstvo zdravstva FBiH nije uvrstilo na esencijalne liste.

To znači da roditelji sami moraju kupovati lijek po vrtoglavo visokim cijenama. Trenutno cijena jedne klizme košta 26 KM. Nikada se ne može odrediti koliko je klizmi potrebno na mjesečnom nivou, jer se ne može predvidjeti koliko napada dijete može imati.

Amina Alaim čiji sin Hamze koristi Diazepam za Raport pojašnjava s kakvim se problemima susreće.

"Radi se o lijeku koji prekida epileptični napad ili febrilnu konvluziju. Bez tog lijeka dijete doslovno može umrijeti. Zato često kažem da ovaj lijek nama znači život. Tokom pandemije Diazepam je bilo skoro nemoguće pronaći, a sada ga ima u apotekama, ali su cijene vrlo visoke. Račun koji sam podijelila na društvenim mrežama je iz jedne apoteke u Sarajevu. Treba napomenuti da Diazepam nije terapija, nego da on djetetu znači život. Kada dijete dobije napad koji traje od tri do pet minuta, lijek mu je neophodan kako bi napad prestao. Ako nemamo klizmu Diazepama da apliciramo, napad brzo napreduje", kazala nam je Alaim.

O problemima vezanim za nabavku Diazepama i njegovoj cijeni razgovarali smo i sa Bilsenom Šahman, zastupnicom u Skupštini Kantona Sarajevu te članicom Upravnog odbora Federalne farmaceutske komore.

"Lijek se uvozio posebno za Federaciju BiH, a posebno za RS. Uvoz je proveden interventno i onda lijek ne mora biti registrovan. Tokom pandemije, kada se on nije mogao nabaviti, pravila sam zamjenske čepiće i tako smo premostili krizni period tokom korone", kazala nam je Šahman.

Ona ističe kako se lijekovi ovog tipa lako mogu proizvoditi i u našoj zemlji, ali da institucije za to nemaju sluha.

"Srećom, potrošnja ovog lijeka nije velika. Ali, roditelji čijoj djeci zbog dijagnoza koje imaju on treba, uvijek ga moraju imati jer se nikad ne zna kada će napad nastupiti. Vrlo je važno reagirati na vrijeme. Neki ne iskoriste niti jedan lijek u mjesec dana, a neki opet iskoriste i tri za mjesec", kaže Šahman te dodaje kako visinu cijene diktiraju proizvođači.

Kao primjer Šahman navela Srbiju gdje su lijekovi iz ove grupe vrlo jeftini, jer ih oni za sebe proizvode.

U RS je situacija s nabavkom Diazepama mnogo bolja, jer se nalazi na esencijalnoj listi.

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić najavio je formiranje komisije koju će sačinjavati stručna lica iz domena liječenja epilepsije, te će Ministarstvo zdravstva KS uputiti inicijativu prema Zavodu zdravstvenog osiguranja KS za refundaciju jednog lijeka mjesečno, kako bi se barem malo olakšalo roditeljima.

U narednom periodu će Udruženje „Dajte nam šansu“ prikupiti podatke o tačnom broju korisnika Diazepama na području Kantona Sarajevo koji se nalaze u sistemu Zavoda zdravstvenog osiguranja KS.

Clicky