Lana Pudar prvakinja Evrope, oborila i rekord!

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar večeras je nastupila u finalu Evropskog juniorskog prvenstva u Beogradu.

Lana je u finale ušla sa najboljim vremenom od svih plivačica (58,26 sekundi). Taj status je opravdala i osvojila zlato, postigavši novi rekord juniorskog EP-a sa rezultatom od 56,95 sekundi!

Ušla u historiju

U finalnoj utrci su nastupile još Emmy Hallkvist (Švedska), Paola Borrelli (Italija), Julia Ullmann (Švicarska), Martine Damborg (Danska), Lucie Delmas (Francuska), Tabatha Avetand (Francuska) i Eva-Maria Paraschiv (Rumunija).

Druga ja bila Damborg (58,35), a treća Hallkvist (59,50).

Pudar (17) prošle je godine ušla u historiju osvojivši zlatnu medalju na 200 metara leptir i bronzanu medalju na 100 m leptir na Evropskom seniorskom prvenstvu u vodenim sportovima 2022.

Osvojila je i bronzu na 200 m leptir za žene na Svjetskom prvenstvu u plivanju 2021. godine.

Pudar nastupila i u Tokiju

Nastupila je na Ljetnim olimpijskim igrama 2020. u japanskom Tokiju. Kao druga najmlađa plivačica na Igrama završila je na 19. mjestu u utrci na 100 metara leptir.

Prije dvije godine, na Evropskom juniorskom prvenstvu osvojila je zlatnu medalju na 100 m leptir i srebra na 50 m leptir i 200 m leptir.

Inače, Mlada Mostarka je jučer u polufinalnoj utrci u disciplini 100 metara delfin osvojila prvo mjesto s vremenom 58,26 sekundi.