Već godinama, svi klikamo na čuveni kvadratić koji se nalazi na mnogim stranicama uz natpis "I'm not a robot" (Nisam robot) i ne razmišljamo previše o tome koja je zapravo njegova funkcija, piše Unilad.
Možda ste, recimo, pretpostavili da robot ne bi mogao da "vidi" taj kvadratić i samim tim ne bi uopšte mogao da klikne na njega, te da je to čitava filozofija iza ove provjere, ali to ipak nije slučaj.
To se stručno zove CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), gdje je Turingov test sredstvo za raspoznavanje vještačke inteligencije od ljudi.
Međutim, prava funkcija je drugačija i njena poenta nije samo kliktanje na ovaj kvadratić, već ono što je korisnik radio prije toga i šta podstiče tu web stranicu da analizira historiju posheta kako bi odredila da li je u pitanju stvarna osoba.
Kako je otkriveno još ranije u kvizu QI, vaše ponašanje na internetu pokazuje da ste čovjek, a ne mašina, pa naprimjer, ako ste prije toga gledali video snimke s mačkama, tvitovali nešto i potom provjerili mail, to je dovoljno.
Kaže se i da nakon kliktanja na kvadratić kreće i analiza načina na koji ste pomjerali miš prije toga, a ako web stranica to ne može utvrditi pouzdano, onda dolazi test s kliktanjem na elemente koji treba da se nađu na nekoj fotografiji (pješački prijelaz, autobus, motor…).
Nisu baš svi presretni što su ovo saznali, jer je ipak potrebno da budete oprezni na internetu, naročito kada se uzme u obzir da uvijek postoje tajni načini praćenja naših aktivnosti.