Tajnovita tvrtka Palantir, koju je osnovao desničarski poduzetnik Peter Thiel uz podršku CIA-e, novo je radno mjesto bivšeg austrijskog kancelara Sebastiana Kurza, koji je u oktobru ove godine podnio ostavku pod sve većim pritiskom korupcijskog skandala.
Sada već bivši čelnik austrijske Pučke stranke (ÖVP) planira selidbu u Sjedinjene Države, gdje će kontroverzni bivši kancelar raditi kao menadžer za kontroverznu tvrtku, čestu metu aktivista za građanske slobode i ljudska prava.
Tvrtku je 2003. godine osnovao Thiel s grupom drugih tehnoloških investitora. Thiel, koji je bio i jedan od suosnivača PayPala, tvrdio je da će Palantir primjenjivati softver sličan PayPalovim sistemima za otkrivanje prevara kako bi "smanjio terorizam i istovremeno štitio građanske slobode". No, tvrtka je već u startu privukla pozornost svojim odabirom imena i investitora.
Gospodar prstenova
Palantir je ime čarobne kugle iz "Gospodara prstenova", magičnog predmeta koji onima što ga koriste omogućava kontakt sa svim drugima koji ga također posjeduju te im omogućavaju pogled u prošlost, sadašnjost i budućnost. No, u istoj priči, palantiri su bili iskvareni prisutnošću zlog gospodara tame Saurona, nakon što je i on došao u posjed jedne od magičnih kugli.
Čak i prije nego što su bili iskvareni, palantiri su bili upitne koristi: mogli su ih rabiti samo oni izrazite snage volje, a svima bili bi nepouzdani savjetnici - ne bi se znalo prikazuju li sadašnjost ili budućnost, prikazuju li svoje prizore izvan konteksta ili skrivaju ključnu informaciju koja je potrebna za razumijevanje viđenoga.
Uz vrlo neobičan odabir imena, koje evocira više negativnih nego pozitivnih konotacija, tvrtka je startala s još jednim kontroverznim potezom - primila je investiciju od 2 miliona dolara od neprofitne investicijske tvrtke In-Q-Tel - jedne od tvrtki u vlasništvu CIA-e, čija je svrha osigurati špijunskoj agenciji najmodernije tehnologije za podršku svojim aktivnostima.
Tvrtka je polagano rasla, najviše zahvaljujući ugovorima s državnim agencijama. U aprilu 2010. ušla je u partnerstvo s Thomson Reutersom, vlasnikom vodeće svjetske novinske agencije, u sklopu kojeg je prodavala svoj softverski alat za kvantitativnu analizu.
Bidenova pohvala
U junu iste godine tadašnji potpredsjednik SAD-a Joe Biden indirektno ju je nahvalio zbog uloge njezina softvera u borbi protiv prevara u državnim subvencijama te najavio da će se taj softver koristiti i u borbi protiv prevara u Medicareu i Medicaidu.
Do 2013. tvrtka je imala dugoročne ugovore s barem 12 agencija američke vlade - uključujući CIA-u, Ministarstvo domovinske sigurnosti, Nacionalnu sigurnosnu agenciju (NSA), FBI, Centar za nadzor i prevenciju bolesti (CDC), američke marince, ratno zrakoplovstvo, Zapovjedništvo specijalnih snaga, Vojnu akademiju SAD-a, Združenu organizaciju za svladavanje improviziranih prijetnji, Odbor za odgovornost i transparentnost obnove te Nacionalni centar za nestalu i izrabljivanu djecu.
Tvrtka je dobila i unosan te odgovoran posao nadziranja iranskog nuklearnog sporazuma. Palantir je za Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) bio zadužen pratiti pridržava li se Iran Združenog sveobuhvatnog akcijskog plana (JCPOA), sporazuma koji je doveo do ukidanja sankcija Teheranu u zamjenu za ograničavanje iranskog nuklearnog programa.
Dobri s Trumpom
S izborom republikanskog predsjednika Donalda Trumpa, Thiel je postao jedini čelnik neke tvrtke iz Silicijske doline koji je ostao u dobrim odnosima s vlastima te je postao i savjetnik predsjednika. Prošle je godine Palantir počeo raditi i za britanski sistem javnog zdravstva u borbi protiv pandemije koronavirusa.
No, tvrtku su sve više počele pratiti kontroverze. Još se 2014. našla pod povećalom medija zbog svoje saradnje s Američkom imigracijskom i carinskom službom (ICE). Iako su čelni ljudi tvrdili da sarađuju s agentima ICE-ja samo u otkrivanju kriminalaca, istraga neprofitnog medija Intercept otkrila je da je za ICE Palantirov softver ključan u deportacijama svih imigranata.
Tvrtka se našla i pod istragom britanskog parlamenta 2018., kada ju je prokazao bivši čelnik Cambridge Analytice Christopher Wylie, rekavši da su dvije tvrtke održale niz sastanaka te da je Palantir koristio podatke ilegalno prikupljene u skandalu Cambridge Analytica.
Projekt Maven
Tvrtka se našla u medijima i zbog svoje spremnosti na saradnju s Pentagonom u "Projektu Maven". Radi se o tajnom programu razvoja umjetne inteligencije kojim se inicijalno bavio Google, no ta je tvrtka napustila projekt nakon masovnog protesta vlastitih radnika. Radi se o tehnologiji koja bi u konačnici mogla dovesti do autonomnih naoružanih robota - dronova i drugih letjelica koje bi mogle pucati bez naređenja ljudi.
Ubrzo nakon što je Google napustio Maven 2018. godine, Palantir je preuzeo Googleovu ulogu u razvoju tehnologija za koje kritičari vjeruju da se radi o borbenim umjetnim inteligencijama.
"Naša je tvrtka osnovana u Silicijskoj dolini", rekao je direktor tvrtke Alex Karp kada je prošle godine najavio javnu ponudu dionica. "Ali čini se da dijelimo sve manje i manje vrijednosti s ostatkom tehnološkog sektora. Odabrali smo svoju stranu i znamo da naši partneri cijene našu predanost", dodao je.
Tvrtka je prošle godine izašla na berzu, gdje je cijena njezinih dionica preko noći skočila s traženih 7,25 dolara na više od 10 dolara, a danas se prodaju po cijeni od 18,9 dolara, čime je tržišna vrijednost tvrtke gotovo 38 milijardi dolara.
Kurz u menadžmentu
Austrijski Kronen Zeitung piše da će Kurz dobiti godišnju plaću od oko pola miliona eura za zasad nepoznatu menadžersku poziciju te da će vjerojatno početi raditi u februaru sljedeće godine.
Kurz nije jedini pripadnik austrijskih političkih elita koji će početi raditi za tvrtku prisutnu u 150 zemalja. Put mu je utrla nekadašnja poslovna direktorica austrijskih socijaldemokrata (SPÖ) Laura Rudas, koja je 2015. s 33 godine napustila politiku i pronašla posao u Palantiru. Nakon što je postao najmlađi kancelar u historiji Austrije, Sebastian Kurz danas ima tek 35 godina i nada se novoj karijeri izvan politike. Ako ga optužbe za korupciju u konačnici ne zadrže u državi.