Kosovski premijer Albin Kurti kazao je u srijedu u Prištini da vladajući Srbije koriste metode ruskog predsjednika Vladimira Putina u akcijama s početka nove godine tokom kojih su uhapšena dva Kosovara, a čelnik srbijanske opozicione stranke Nikola Sandulović pretučen i uhapšen.
Kurti je na sjednici kosovske Vlade istaknuo kako bi uvođenje bezviznog režima za građane Kosova trebao biti razlog za radost, ali uprkos progresivnim i pozitivnim promjenama, Kosovo ove godine nasljeđuje i "starog susjeda koji je sve gori".
"Prošle sedmice dvojica državljana Kosova zaustavljena su i uhapšena na granici sa Srbijom. Ovo nije prvi put, već svjesno zlonamjerno ponašanje Srbije koje je u suprotnosti s međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima", kazao je Kurti.
Prema njegovim riječima, Srbija i dalje drži u pritvoru još dvojicu Kosovara zbog sumnje da su počinili zločine tokom rata na Kosovu, Petrija Dulaja i Nezira Mehmetaja, ali nikada nisu dobili odgovor na zahtjev o njihovom izručenju Kosovu.
"Srbija nije opasnost samo za Balkan već i za njene građane. To je slučaj sa čelinkom srpske opozicije Nikolom Sandulovićem. Srpska država ga je, osim što ga je pretukla, optužila i za izazivanje mržnje nakon što se poklonio pred grobom sedmogodišnje Blerine Jashari, koju su ubile srpske snage. Nedemokratski načini i ponašanje odražavaju ono što se događa u Srbiji. Srbija nastavlja put s Putinovim metodama, od zastrašivanja do nehumanog mučenja političkih protivnika", kazao je Kurti.
Sandulović je prošle sedmice posjetio kompleks "Adem Jashari" u Prekazu, gdje položio cvijeće na grob Blerine Jashari, jedne od pedeset članova porodice Adema Jasharija, jednog od osnivača Oslobodilačke vojske Kosova, koje su ubili pripadnici srbijanske vojske u martu 1996. godine.
Upravno su i s Kosova stigle prve reakcije o Sandulovićevu hapšenju i brutalnom premlaćivanju, nakon čega su o tome izvijestili svjetski i evropski mediji dok u Srbiji o tom događaju vlada svojevrsne medijske šutnje.
Tužilaštvo u Nišu Sandulovića je zadržalo u pritvoru zbog "sumnje da je izvršio kazneno djelo izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti".
Na današnjoj sjednici Kurti je po ko zna koji put optužio Srbiju da ne poštuje sporazum u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa koji su Srbija i Kosovo postigli u februaru, u Bruxellesu nego se opredjeljuje za napad na Kosovu koji se dogodio u septembru prošle godine u selu Banjska na sjeveru Kosova.
"Ovaj sporazum vodi se zaštićenim načelima međunarodnih konvencija, posebice onima o poštivanju neovisnosti i teritorijalne cjelovitosti, prava na samoodređenje i ljudskih prava te zabrane diskriminacije. U članku 1. sporazuma ističe se da će strane razvijati dobrosusjedske odnose, no Srbija se, međutim, opredjeljuje za napad na Kosovo, kao što je to učinila 24. septembra, a potom štiti počinitelje ovog zločina, kao što je slučaj s Radoičićem", kazao je Kurti, prenose Reporteri.net.
Paravojna skupina Srba napala je na sjeveru Kosova krajem septrmbra kosovsku policiju, a u sukobu su poginuli jedan policajac i trojica napadača.
Odgovornost za napad preuzeo je Milan Radoičić, jedan od vođa najjače stranke kosovskih Srba i sestrinske stranke SNS - Srpske liste, koju podupire službeni Beograd. Unatoč pritiscima Bruxellesa i Washingtona da se stvari istjeraju načistac, optužnica protiv Radoičića još nije podignuta.