SEZONA NAPASNIKA

Krpelji su sve aktivniji, evo kako se zaštititi i izbjeći ugrize

Iako su krpelji najaktivniji i najbrojniji tokom maja i juna, u prirodi se počinju aktivirati već od prvih toplijih dana pa su obično aktivni već pred kraj marta. Stoga, ako idete u prirodu ovih dana, svakako razmislite o odgovarajućoj zaštiti.

Evo nekoliko osnovnih savjeta:

  • ne idite u prirodu u odjeći kratkih rukava ili nogavica, pogotovo ne u šetnju šumom
  • zakopčajte dugmad na rukavima, kako bi bilo manje šanse da se kukci mogu zavući kroz njih
  • nogavice možete zavezati ukrasnom trakom
  • glavu obavezno zaštitite kapom
  • sve otkrivene dijelove tijela zaštitite repelentom
  • ne ostavljajte odjeću ili ruksake na zemlji
  • nosite odjeću svijetlih boja, jer ćete lakše uočiti krpelja ili druge kukce na njoj, izbjegavajte odjeću s mucicama, volanima i sličnim ukrasima oko kojih se krpelji mogu zavući.

Osim toga, ne hodajte stazama koje nisu utabane, kroz grmlje i nemojte ostavljati odjeću na grmlju dok se odmarate. Također, ne sjedajte na zemlju ni na panjeve oko vas. Prije nego idete u prirodu dobro je zaštititi se sprejem protiv krpelja, tako što ćete pošpricati sve dijelove tijela koji su otkriveni, odnosno bez odjeće, posebno područje vrata i dekoltea, šake i dio nogu koji možda viri iz hlača.

Istim sprejem možete pošpricati i odjeću, barem po rubovima uz dijelove tijela koji su otkriveni.

Po dolasku iz prirode pažljivo skinite svu odjeću i ruksake. Najbolje je sve oprati u mašini za veš. Također, dobro pregledajte cijelo tijelo kako biste se uvjerili da nema krpelja. Budite posebno pažljivi s područjem vrata, iza glave, uz rubove kose (svakako iščešljajte kosu) te s pregibima na tijelu.

Ne zaboravite voditi računa o tome da zaštitie kućne ljubimce prije šetnje u prirodi. Najbolja su zaštita repelenti, a po povratku kući obavezno ih pregledajte i iščetkajte. Pazite na simptome koji bi mogli ukazivati na infekciju nakon ugriza.

Kako izvaditi krpelja?

Krpelje je potrebno ukloniti što prije jer je rizik od infekciji veći, što je krpelj duže pričvršćen. Prije svega, operite ruke i pincetu koju ćete koristiti prebrišite antiseptikom. Krpelja izvadite tako da ga zahvatite što bliže glavici, uz vašu kožu i povlačenjem izvucite ga iz kože. Na koži odmah primijenite antiseptik u spreju i dobro pregledajte mjesto ugriza kako biste se uvjerili da dio krpelja nije ostao ispod kože.

Nikako se ne preporučuje premazivati krpelja na koži maslinovim uljem, kao ni skidati s odjeću golim rukama, jer tako povećavate rizik od ugriza.

Nakon što ste krpelja uklonili, ne trebate juriti ljekaru. Ipak, obavezno obratite pažnju na simptome: Ako se u razdoblju od četiri sedmice nakon ugriza na koži pojavi osip prstenastog ili ovalnog oblika koji blijedi u sredini, kao i ako se pojavi povišena temperatura ili groznica, obavezno se javite ljekaru i naglasite da ste prije tih simptoma skidali krpelja s kože. To je jako važno naglasiti kako bi ljekari simptome lakše povezali s mogućnošću da vam je krpelj ipak prenio zarazu te što prije započeti s liječenjem.

Clicky