Magazin

Kriza kakva se ne pamti. Kina gubi primat najmnogoljudnije države svijeta

Kina bilježi pad broja stanovnika. Zbog toga je kineski zdravstveni zvaničnik pozvao lokalne vlasti da poduzmu "odvažne" korake za smanjenje troškova rađanja i odgoja djece.

Time bi smanjili teret na porodice i potaknuli stopu plodnosti, objavila je u petak publikacija koju podržava kineska država.

Pad nakon šest decenija

Broj stanovnika u Kini pao je prošle godine prvi put u šest decenija. To pokazuju podaci objavljeni prošli mjesec. Ovi rezultati znače historijski preokret za koji se očekuje da će označiti početak dugog razdoblja pada.

Uz to postoji mogućnost ubrzanog starenja stanovništva koje usporava ekonomiju kako prihodi padaju. Istovremeno, državni dug raste zbog rasta troškova zdravstva i socijalne brige.

Yang Wenzhuang, direktor Odjela za praćenje populacije i razvoj porodice pri Nacionalnoj zdravstvenoj komisiji (NHC), naglasio je važnost podrške porodici za poboljšanje stope plodnosti, objavila je publikacija The Paper.

Yang je rekao da su brige oko novca i razvoja karijere među ženama glavni faktori za ljude koji se odlučuju ne imati bebe. Dodaje da su potrebne precizne politike za poboljšanje plodnosti.

Kina: Hrabre inovacije

"Lokalne vlasti treba motivirati da aktivno istražuju i uvedu hrabre inovacije u smanjenju troškova rađanja, brige o djeci i obrazovanja kako bi se postigao dugoročni uravnoteženi razvoj stanovništva", rekao je Yang.

Kina je decenijama bila zaokupljena mogućnošću velikog rasta stanovništva. Nametnula je strogu politiku jednog djeteta od 1980. do 2015. kako bi držala populaciju pod kontrolom, prenosi Reuters.

No, sada se broj stanovnika počeo smanjivati i Indija će uskoro postati najmnogoljudnija zemlja na svijetu.

Kineski Nacionalni ured za statistiku objavio je pad od oko 850.000 ljudi na populaciju od 1,41 milijardu u 2022. godini. To je prvi pad od 1961., posljednje godine velike gladi u Kini.

Prošle godine stopa nataliteta iznosila je samo 6,77 rođenih na 1.000 ljudi. To je pad u odnosu na stopu od 7,52 rođenih u 2021. i najniža je zabilježena stopa nataliteta.

Velik dio demografskog pada rezultat je politike jednog djeteta, kao i visokih troškova obrazovanja koji su mnoge ljude spriječili da imaju više od jednog djeteta ili se uopće ne odlučuju da imaju djecu.

Stručnjaci Ujedinjenih naroda predviđaju smanjenje kineske populacije za 109 miliona do 2050. Poduzimaju se neki koraci.

Zdravstvene vlasti u pokrajini Sichuan objavile su u januaru da će nevjenčanim osobama dopustiti podizanje porodice i pogodnosti do sada rezervirane za bračne parove od 15. februara.

Neke pokrajine, uključujući Shaanxi, objavile su da će donorima sperme dati do 5.000 juana (687 eura).

Clicky