Nacionalističko, pročetničko orgijanje širom manjeg bh. entiteta RS doživjelo je posljednjih dana svoju kulminaciju.
Jezive četničke pjesme odjekivale su brojnim gradovima, kokarde i šajkače se šetale sve uz uvredljive i prijeteće poruke Bošnjacima.
"Božić je božić je, pucaj u džamije", "Ne volim te Alija, zato što si balija", "Bit će naše srpsko Sarajevo"… Samo je dio repertoara koji se orio povratničkim mjestima iz usta mržnjom zadojenih likova.
Da jeziva atmosfera bude u potpunjena potrudio se Milorad Dodik sa svojom svitom priredivši jezive marševe svojih 'crvenih beretki' i svojevrsnih 'crnokošuljaša' koji nisu, naoružani do zuba, defilirali Banja Lukom i pjevali "Za krst za krst…". U gostima su mu bili ne samo negatori genocida nego i osuđeni počinioci.
Cijela proslava dana, koji normalni svijet doživljava kao početak genocida u BiH, a Dodikov režim kao početak 'slobodarske ideje zvane RS', održavala se faktički u dubokoj ilegali, iako potpuno transparentno i svima vidljivo.
U ilegali jer je, već je svima jasno i poznato, Ustavni sud BiH proslavu ovog dana proglasio neustavnik jer vrijeđa Bošnjake i Hrvate.
U svakoj normalnoj državi, tužilaštvo bi reagiralo određenim radnjama. Prvo - pregledati gomilu snimaka koji su kružili medijima, a na kojima se jasno vidi širenje mržne, nacionalne netrpeljivosti i pretećih poruka.
Svečane akademije, defiliranja naoružanih milicionera i prostačkog verbalnog divljanja kao i prijetnji secesijom ne bi moglo ni biti, jer bi policijske agencije trebale zabraniti takve skupove i onemogućiti njihovo održavenje. Sve u skladu sa zakonom.
No, Tužilaštvo BiH kao i policijske agencije imaju problema sa ovim neustavnim danom kojeg strukture u RS proslavljaju.
Kada je Milorad Dodik organizirao referendum (također proglašen neustavnim) u kojem je pitao građane RS da li su za proslavljanje 9. januara kao dana RS, Tužilaštvo se bilo pokrenulo. Zaključak je bio da - ukratko - ne mogu utvrditi ko je organizator neustavnog referenduma.
Sve to bilo je za vakta glavne tužiteljice Tužilaštva BiH Gordane Tadić, a dok je VSTV-om vedrio i oblačio sadašnji sankcionirani Dodikov savjetnik Milan Tegeltija.
Danas je situacija, bar na papiru, drugačija. Šef Tužilaštva je Milenko Kajganić, dok VSTV-om rukovodi Halil Lagumdžija.
Za sada nije poznato da je ijedan tužilac, bar po službenoj dužnosti, reagirao na nacionalističko divljanje i prijeteće poruke koje su dolazile - ne samo od vandala - nego i od predstavnika režima koji su najavljivali secesiju.
Iako je vladala prvobitna euforija skidanjem Tadićke, a instaliranjem Kajganića za čelo Tužilaštva BiH, čini se da dolazi do otrežnjenja.
Kajganić inače važi za čovjeka Milorada Dodika, čiju tužilačku karijeru uglavnom krasi progon generala Armije BiH, te je teško očekivati njegovu promptnu reakciju.
Da li će ostali tužioci smoći snage da krenu samoinicijativno u provođenje zakona i hoće li VSTV moći napraviti svojevrsni pritisak da se to i desi? Teško.