Svijet

Krenula je najveća mobilizacija njemačke vojske od 2. svjetskog rata: Operacija masovno vakcinisanje

Vakcina je počela stizati u centre za vakcinisanje. Vojnici Bundeswehra već su pomagali tokom korona-krize u praćenju lanaca zaraze. Sada će vojnici pomagati i u akciji masovnog vakcinisanja.

U prve njemačke savezne pokrajine dan uoči službenog početka vakcinisanja protiv koronavirusa (27.12.) stigla je vakcina Biontech/Pfizera, Za mnoge njemačke vojnike ovo će biti prilično neobični božićni blagdani. Njemačka vojska (Bundeswehr) je stavila u stanje pripravnosti hiljade vojnika koji će pomagati u predstojećoj akciji vakcinisanja. Njih se može alarmirati i pozvati na dužnost u roku od 48 ili čak 24 sata ako budu hitno potrebni idućih dana. U Saveznom ministarstvu odbrane očekuje se da bi do 6.500 vojnika moglo biti raspoređeno za vakcinisanja, ali možda ne svi odjednom. Bundeswehr je već uključen u stavljanje centara za vakcinisanja u funkciju. Ali stvarna pomoć će biti potrebna tek kada se s vakcinisanjem doista počne, piše DW.

"Pomoći ćemo kada je riječ o vakcinisanju ljudi u Njemačkoj. Infrastrukturom, skladištenjem vakcina, ali i samim vakcinisanje", najavila je njemačka ministrica odbrane Annegret Kramp-Karrenbauer.

Prema planovima, većina vojnika bit će potrebna u brojnim civilnim centrima za vakcinisanje i podržavat će mobilne timove za vakcinisanje. Sve su opcije otvorene: od stavljanje na raspolaganje liječnika koji vakcinišu, do pomoćnika koji masovno vakcinisanje organiziraju kako bi sve proteklo optimalno i bez zastoja.

Logistički problemi

Bundeswehr je također obećao da će pomoći u skladištenju vakcina. Stoga je sasvim zamislivo da će se vakcine čuvati i u kasarnama, što, međutim, nije sasvim jednostavno u logističkom pogledu. Primjerice, vakcina BioNTecha i Pfizera mora se dugo držati na temperaturi od najmanje minus 70 stepeni.

S druge strane, postoji strah da bi vakcina mogla privući i kriminalce i one koji negiraju koronu. Zbog opreza, u vojsci stoga šute o tome koja su mjesta teoretski moguća kao lokacije za skladištenje. Prednost: vojarne Bundeswehra su puno bolje čuvane od primjerice sportskih dvorana.

Također se nagađalo da bi vojnici mogli nadzirati transport vrijednih doza vakcina. Međutim, ovo bi ipak trebalo biti rezervirano samo za policiju. Nikada u svojoj historiji Bundeswehr nije bio toliko uključen u aktivnosti unutar zemlje kao sada zbog korone. "Imamo najveću i najdužu administrativnu pomoć u našoj historiji", kaže Kramp-Karrenbauer.

Mobilizacija vojnika

Bundeswehr je mobilizirao ukupno 20.000 vojnika kako bi pomogao civilnim službama u borbi protiv pandemije. Trenutno je aktivno njih oko deset hiljada. Oni pomažu zdravstvenim službama u praćenju lanaca infekcije, vade briseve u centrima za testiranje korone ili pomažu u staračkim domovima. Sada bi se tim aktivnostima pridružuje i opsežna „operacija vakcinisanje”.

Clicky