Ako Real Madrid na kraju sezone podigne pehar Lige prvaka, evropska titula bi imala vrijednost koja bi išla daleko iznad strogog sportskog aspekta.
Simbolično značenje bi bilo ogromno, jer je sudbina natjerala "Kraljevski klub" da se na tom putu suoči sa tri ekipe koja predstavljaju novi ekonomski model koji se, kako se čini, ustalio u evropskom nogometu.
To je paradigma "državnih" klubova, finansiranih beskrajnim infuzijama gotovine iz zemalja koje imaju malo ili nimalo veze sa tradicionalnom evropskom nogometnom industrijom, prenosi "Marca".
Prvo Paris Saint Germain u osmini finala, zatim Chelsea u četvrtifinalu, a sada, u polufinalu, Manchester City, tri su velika svjetska giganta koji su na putu španskom velikanu prema novoj tituli u elitnom takmičenju.
Funkcioniranje tri spomenuta kluba, sa finansijskim korijenima u Kataru, Rusiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, dovode u pitanje "tradicionalni" klubovi koji smatraju da francuski i dva engleska tima igraju po drugačijim standardima od ostatka Evrope.
Uostalom, prema specijalizovanom sajtu Transfermarkt, u ovom vijeku sva tri protivnika Reala zauzimaju tri od četiri prva mjesta po neto potrošnji na transfere.
Prvi je City, sa minusom od čak 1,52 milijarde eura na transferima igrača, Chelsea je treći sa -1,1 milijardi i PSG četvrti sa -950 miliona eura. Tek šesti na listi je Real Madrid sa -939 miliona.