Načelnik sarajevske Općine Novo Sarajevo Nedžad Koldžo iskoristio je „Dječiju nedjelju“ u svojoj predizbornoj kampanji pa je tim povodim podijelio djeci u osnovnim školama paketiće. Međutim, ovaj potez naišao je na ogromnu kritiku roditelja ali i struke – nutricionista.
Osim što je zloupotreba djece u političkim kampanjama najmanje popularna i nažalost još uvijek nekažnjiva djelatnost, sadržaj paketića podijeljen u obrazovnim instutucijama je, u najmanju ruku, kažnjiva.
Grickalice, čokolade, vafli i industrijski sokovi su zabranjena hrana u školskim menzama, budući da se djeca uče zdravim stilovima života u učionicama. Osim toga, neselektiva podjela paketića realna ne prijetnja za djecu sa posebnim oboljenjima.
Sanela P. roditelj jednog od djeteta koje je primilo paketić ne krije svoje razočarenje i jasno je to kazla.
“Vršnjaku našeg djeteta je prije nepune dvije godine dijagnosticiran dijabetes tipa 2 koji njegovi roditelji uz terapijski pristup i regulisanu ishranu drže pod kontrolom. Zgrožena sam nepromišljenim gestom načelnika, ali i direktora koji je dopustio sve ovo. Ne razumijem kako nije reagovala ni učiteljica, koja u đačkom kartonu ima evidentirano zdravstveno stanje ne samo tog djeteta, već i druge djece. Da li su svjesni da je tom, ali i drugoj djeci, u ruke predao namirnice koje mu mogu ugroziti život”, pita Sanela.
Profesorica Suada Karić, nutricionista kaže kako su joj kolege iz nekoliko osnovnih škola slali fotografije sadržaja paketića, te da je uočila da se radi o prehrambenim proizvodima koji su zabranjeni kao ponuda u školama.
“Prema Pravilniku o ishrani učenika u osnovnim i srednjim školama Kantona Sarajevo, u koji sam lično uložila mnogo truda, a koji je usvojilo Ministarstvo za obrazovanje nauku i mlade KS, a u cilju očuvanja zdravlja djece, formiranja pravilnih prehrambenih navika koje će spriječiti rast pretilosti i metaboličkih oboljenja Pravilnikom su definisane namirnice i hrana koja ne treba da se nudi učenicima i djeci u razvoju a to su upravo grickalice, čokoladice i vafl proizvodi te obojeni industrijski sokovi, sve ono što se nalazi u sadržaju ove ponude“, navodi prof. Karić
Profesorica dalje ističe da su se djeca mogla počastiti i mnogo zdravijim izborom proizvoda, ali za to je bila potrebna konsultacija struke.
"Svi proizvodi su slabog i nikakvog nutritivnog sastava koji djeci ne pružaju osnovne nutrijente za pravilan rast i razvoj. Osim što su nutritivno siromašni proizvodi iz ponude sadrže transmasti u kombinaciji sa rafinisanim šećerima, umjetne boje, aditive, pojačivače okusa i mirisa koji kod djece izazivaju pad energije, remete koncentraviju, izazivaju nadutost i plinove, loš san te su kao takvi nepreporučljivi našim mališanima”, objašnjava profesorica Karić.
Ona je razočarana stavom načelnika Koldže, s kojim je u više navrata pokušavala sprovesti projekt o zdravoj ishrani u školama, što on nije podržao.
"Takav pristup zdravlju djece i značaju edukacije na tom polju, najbolje govori o tome koliko Koldžo želi dobro djeci i koliko je sam i obrazovan u tom segmentu”, dodaje Karić.
Ombudsman za djecu je predložio Centralnoj izbornoj komisiji preduzimanje potrebnih mjera i aktivnosti radi otklanjanja situacije koje dovode do povrede prava i interesa djeteta na način da: Izbornim zakonom, pored definisanih Pravila ponašanja, definiše zabranu zloupotrebe djece u političke svrhe, te utvrdi sankcije za postupanja suprotno utvrđenoj zabrani, da o preduzetim aktivnosti obavijesti Instituciju u roku od 30 dana.