Napadi bespilotnim letjelicama i raketama na teretne brodove u Crvenom moru sada su potaknuli snage pod vodstvom Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije da izvedu zračne napade na ciljeve u regiji.
Zapadne snage poduzele su akciju nakon što su plovila napali Huti - pobunjenička grupa koju podržava Iran i koja kontrolira veliki dio Jemena.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je da su američka i britanska vojska rano u petak uspješno pokrenule napade na ciljeve Huta uz podršku Australije, Bahreina, Kanade i Nizozemske.
Pogođeno je više od 12 meta, uključujući glavni grad Sanu i Hudaydah, lučko uporište Huta na Crvenom moru.
Mete u Jemenu uključivale su logistička čvorišta, sisteme protuzračne odbrane i skladišta oružja.
Zašto su Huti napali brodove na Crvenom moru?
Napadi su počeli nakon početka rata između Izraela i palestinskog Hamasa 7. oktobra.
Huti su izjavili da podržavaju Hamas. Rekli da će gađati svaki brod koji putuje u Izrael. Nije jasno jesu li svi napadnuti brodovi zapravo išli tamo.
U novembru su zaplijenili, kako su rekli, izraelski teretni brod. Od tada su napali nekoliko komercijalnih brodova dronovima i balističkim projektilima.
Napadi Huta u Crvenom moru povećali su se za 500 procenata između novembra i decembra.
Prijetnja je postala tolika da su velike brodske kompanije prestale ploviti u ovoj regiji. Troškovi osiguranja porasli su deset puta od početka decembra.
Velike firme, uključujući Mediterranean Shipping Company, Maersk, Hapag-Lloyd i naftnu kompaniju BP, preusmjeravaju brodove dalje od Crvenog mora.
Strah je da će cijene goriva porasti i lanci snabdijevanja biti poremećeni.
Gotovo 15% globalne pomorske trgovine prolazi kroz Crveno more, koje je Sueskim kanalom povezano sa Sredozemljem i predstavlja najkraću pomorsku rutu između Evrope i Azije.
Washington je optužio Iran da je "duboko upleten" u planiranje operacija protiv komercijalnih brodova u Crvenom moru.
Ko su pobunjenici?
Huti su naoružana grupa iz podsekte jemenske šiitske muslimanske manjine, Zaida. Ime su dobili po osnivaču pokreta, Huseinu al-Hutiju.
Formalno poznata kao Ansar Allah (Božije pristalice), grupa je formirana 1990-ih kako bi se borila protiv onoga što su smatrali korupcijom tadašnjeg predsjednika Alija Abdullaha Saleha.
Saleh, uz podršku vojske Saudijske Arabije, pokušao je 2003. eliminirati Hute, ali nije uspio.
Huti vode građanski rat protiv jemenske vlade od 2014. godine. Vladu je protiv pobunjenika podržala koalicija arapskih zemalja predvođena Saudijskom Arabijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Do početka 2022. rat je izazvao smrt 377.000 osoba i raselio četiri miliona ljudi, prema podacima Ujedinjenih naroda.
Huti se deklariraju kao dio "osovine otpora" koju vodi Iran protiv Izraela, SAD i šireg Zapada - zajedno s Hamasom i Hezbollahom.
Ko podržava Hute?
Libanska militantna grupa Hezbollah pruža im opsežnu vojnu podršku i obuku od 2014., prema američkom istraživačkom institutu za borbu protiv terorizma.
Huti također smatraju Iran saveznikom, jer im je Saudijska Arabija zajednički neprijatelj.
Sumnjiči se da Iran opskrbljuje Hute oružjem. SAD kaže da su iranski obavještajni podaci ključni kako bi im omogućili da gađaju brodove.
"Znamo da je Iran bio duboko uključen u planiranje operacija protiv komercijalnih brodova u Crvenom moru", rekla je portparolka Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson.
Međutim, Iran negira umiješanost u napade u Crvenom moru.
SAD i Saudijska Arabija tvrde da je Iran isporučio balističke projektile koje su Huti ispalili na glavni grad Saudijske Arabije Rijad 2017., ali da su one oborene.
Huti su ispalili desetine hiljada projektila kratkog dometa na Saudijsku Arabiju. Također su napali ciljeve u UAE.
Također su ispalili balističke projektile i dronove prema Izraelu od početka rata u Gazi.