prijetnja moskvi

Ko su gerilci pred kojima bježi Putinova vojska: Vodi ih Cezar, a obećanje koje je dao moglo bi promijeniti mnogo toga

Današnji napad dvije oružane grupe čije je sjedište u Ukrajini, Sloboda Rusiji i Sibirski bataljon, a koju čine Rusi koji se protive Kremlju šokirao je Putina i njemu bliske saradnike i medije. Ipak, ovo nije prvi put da se ovakva situacija dogodila. Legija Sloboda Rusiji koja tvrdi da svoju zemlju želi osloboditi Putinove vlasti i donijeti joj slobodu već je izvršila napada na Belgorodsku oblast.

Naime, gotovo istovjetna situacija dogodila se u maju prošle godine.

Te oružane formacije bore se na strani Ukrajine u ratu s Rusijom, no Kijev odbacuje povezanost s tim ruskim partizanskim borcima i tvrdi da oni djeluju neovisno te da nisu pod vojnom kontrolom, piše Jutarnji.

U skladu s time, ukrajinski dužnosnici tvrdili su tada da su pripadnici ovih ruskih jedinica djelovali sami kada su probili rusko-ukrajinsku granicu i u napadu koji se protegnuo i na drugi dan pucali na ruske gradove u regiji Belgorod ranije ove sedmice. Međutim, kako je tada pisao CNN, to baš i nije tačno.

Svi pripadnici grupa Legija Sloboda za Rusiju i Ruski dobrovoljni korpus - obje sastavljene od ruskih državljana koji se bore u Ukrajini protiv svoje domovine - nalaze se pod komandom ukrajinskih snaga sigurnosti, tvrdio je ugledni američki medij.

"Je li to bila samostalna akcija, nekoordinirana s ukrajinskim Ministarstvom odbrane ili su vam oni dali upute?, pitao je tada Sam Kiley, novinar CNN-a, Denisa Nikitina - pravog imena Denis Kapustin, a poznat i kao Bijeli Reks - vođu krajnje desnog Ruskog dragovoljačkog korpusa.

"Očito, sve što radimo, svaka odluka koju donesemo u pozadini, preko granice (u Rusiji) … naša je vlastita odluka", odgovorio je Nikitin.

No, nastavio je priznajući da primaju određeno ‘ohrabrenje i pomoć‘. ‘Ono što radimo, očito, možemo zamoliti naše, da tako kažemo, (ukrajinske) suborce, prijatelje, za njihovu pomoć u planiranju. Šta misliš o ovome? Možete li nam reći je li ovo vjerodostojna misija? Bi li to pomoglo Ukrajini u borbi ili bi pogoršalo stvari?‘, rekao je Nikitin. ‘Oni će reći će ‘da‘, ‘ne‘, ‘ovo je dobra ideja‘, ‘ovo je loša ideja‘. Dakle, to je jedna vrsta ohrabrenja i pomoći"‘ dodao je. Nikitin, kako je pisao novinar sina CNN-a tada, ovime mu nije u potpunosti dao mig, ali zapravo i jest.

Sada već pokojni Jevgenij Prigožin iskoristio je događaj iz maja da ukaže na nesposobnost ruske vojske i komandanata.

"Diverzantske i izviđačke snage mirno ulaze u Rusiju i marširaju, snimaju videosnimke, voze svoje tenkove, oklopna vozila pješaštva. Gdje je garancija da neće ući u Moskvu?… Koliko ja shvatam, nikoga nije briga za stanovnike Belgorodske oblasti", grmio je Prigožin u intervjuu s proratnim vojnim blogerom Konstantinom Dolgovom.

"Poručujem eliti Ruske Federacije - kučkini sinovi, okupite svoju djecu. Pošaljite ih u rat. Kad dođete na sprovod i počnete ih ukopavati, ljudi će reći: ‘Sada je sve pošteno‘.

Kako je završio Prigožin nakon svog neuspjelog puča, vidjeli smo.

Glasnogovornik Legije koji za ratno ime koristi naziv Cezar pričao je u maju da ne strahuje da će biti meta Kremlja jer je njegova porodica sigurna u Ukrajini, a on je ionako već tražen čovjek u Rusiji. Odrastao je u Sočiju, potom se preselio u Sankt Peterburg, gdje je 20 godina bio kondicijski trener. Također je bio član dviju krajnje desničarskih grupa koje su proglašene terorističkim organizacijama koje su se urotile protiv Kremlja - Ruskog carskog pokreta i Narodne milicije.

"Dugo sam bio na meti ruskih obavještajnih agencija. Uhapsili su me nekoliko puta, ali nikad nisam bio u zatvoru… Mislim da sada žale zbog toga", pričao je.

Govorio je i o tome kakvu podršku imaju i šta očekuju u budućnosti.

"Hiljade kandidata čekaju da se pridruže našim redovima i nastavit ćemo napadati ruske granice dok nam snage ne budu dovoljno velike i snažne da udare na Moskvu", zaključio je tada.

Danas su obećanje dato u maju prošle godine i ispunili. Šta će i kako dalje, ostaje da vidimo.