Ko je novi britanski premijer? Bivši ministar finansija Rishi Sunak bit će novi britanski premijer nakon Liz Truss. Ovo je postalo jasno nakon što se bivši premijer Boris Johnson povukao iz utrke za novog čelnika Konzervativne stranke. Sunak upravo Johnsonu može zahvaliti svoje iskustvo u vladi. A Johnson upravo Sunaku može zahvaliti svoj odlazak iz nje.
Po svom obrazovanju, 42-godišnji Sunak je tipični materijal za britanskog premijera. Kao dječak pohađao je Winchester College, jedan od najprestižnijih internata na svijetu. Iako ne toliko popularan kao Eton, gdje su se školovali Johnson i David Cameron, Winchester je najstariji od sedam najprestižnijih internata u Britaniji.
Diplomirao filozofiju, politiku i ekonomiju
Sunak je nakon internata studirao na Oxfordu - također gotovo pa obaveznom univerzitetu za buduće britanske premijere. Od kraja drugog svjetskog rata do danas jedino je Gordon Brown studirao na Edinburghu. John Major i James Callaghan nisu završili fakultet. Sunak je diplomirao filozofiju, politiku i ekonomiju, a za vrijeme studija stažirao je u izbornom štabu Konzervativne stranke.
Nakon Oxforda započeo je s nizom poslova u finansijama, od kojih je prvi bio kao analitičar u investicijskoj banci Goldman Sachs od 2001. do 2004. Zatim je počeo raditi za hedge fond Children‘s Investment Fund Management, gdje je 2006. postao partner - iste godine kada je na Univerzitetu Stanford stekao MBA kao stipendist Fullbrightovog programa.
Na Stanfordu je upoznao i današnju suprugu, Akshatu Murty, bogatu nasljednicu indijskog milijardera. N.R. Narayan Murthy, osnivač globalne IT i konsultantske kompanije Infosys.
Nakon još nekoliko godina u upravljanju fondovima u Kaliforniji, Sunak je dobio posao direktora u kompaniji Catamaran Ventures. U vlasništvu je njegovog punca, prije nego što je po 2015. po prvi put izabran u britanski Parlament kao član Konzervativne stranke.
Premijerka Theresa May prva mu je dala priliku ući u vladu, kao parlamentarni podsekretar za lokalne vlasti, 2018. godine. Lojalni Sunak, koji je bio na strani pobornika Brexita unutar stranke, sva je tri puta glasao za njezin prijedlog sporazuma o Brexitu. Nakon njenog odlaska s vlasti, podržao je Johnsona za njenog nasljednika. On ga je nagradio položajem glavnog sekretara državne riznice.
Podnio ostavku na mjesto ministra finansija. Evo zašto
Nakon izbora 2019., kada je Johnson učvrstio svoju većinu u Parlamentu, svađe između Johnsonovog glavnog savjetnika Dominica Cummingsa i ministra finansija Sajida Javida dovele su do toga da je premijer ozbiljno razmatrao kako držati Javida pod strožom paskom. Jedna od ideja koja je kružila medijima je da bi Johnson mogao uspostaviti ministarstvo privrede, koje bi dao svom lojalisti Sunaku. Time bi ograničio njegov utjecaj.
Johnson je na kraju Javidu ponudio da ostane ministar finansija, ali samo ako pristane da mu Johnson i njegovi savjetnici imenuju sve najbliže saradnike.
"Niti jedan ministar koji ima imalo samopoštovanja ne bi prihvatio te uvjete", kazao je Javid.
Podnio je ostavku u februaru 2020. Johnson je tada pozvao Sunaka da postane novi ministar finansija - tradicionalno drugi najmoćniji čovjek u britanskoj vladi, čija je rezidencija na adresi Downing Street 11 - vrata do premijera.
Kao ministar, Sunak je uveo programe za ublažavanje posljedica koronavirusa na ekonomiju. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, srezao je trošarine na gorivo i ukinuo PDV na svu opremu za energetske uštede. Poput solarnih panela i izolacijskih materijala.
Našao se u središtu skandala kada se ispostavilo da je, dok je dizao poreze običnim građanima, njegova supruga bila prijavljena da živi u inozemstvu. Time je izbjegla plaćanje oko 20 miliona funti poreza. Akshata Murty kasnije je obećala kako će porez na svu svoju globalnu imovinu plaćati u Ujedinjenoj Kraljevini, kako to pitanje ne bi "bila distrakcija po njezinog muža".
Nakon skandala s zvaničnikom stranke Chrisom Pincherom, kada se pokazalo da je Pincher napastovao mladiće i da je Johnson to znao no da ga je svejedno zadržao na poziciji, Javid i Sunak su 5. jula ove godine u razmaku od samo par minuta podnijeli ostavke, piše Jutarnji.
Nije dugo morao čekati na novu priliku
"Javnost s pravom očekuje od vlade da se ponaša ispravno, sposobno i ozbiljno", napisao je Sunak u svojoj ostavci.
"Jasno mi je da bi ovo mogao biti moj zadnji ministarski posao, ali vjerujem da se za te standarde vrijedi boriti. Zato podnosim ostavku".
Uslijedio je val drugih ostavki unutar vlade. Johnson je bio prisiljen odstupiti s mjesta čelnika stranke.
Sunak je potom ušao u utrku za sljedećeg premijera, gdje je bio favorit većine zastupnika. No, u konačnici su redovni članovi stranke odabrali Liz Truss za premijerku i čelnicu stranke. Sunak je ostao u "stražnjim klupama" - kao zastupnik bez mjesta u vladi, Međutim, nije dugo morao čekati na novu priliku.
Pred javnošću i zastupnicima, Sunak se pokazao kao Nostradamus. Sve što je upozoravao da će se dogoditi ako Liz Truss provede svoj privredni program se dogodilo. Time je znatno dobio na kredibilitetu. Nakon rekordno brze ostavke Truss, Sunak je bio najbolje pozicionirani član stranke u utrci za njezinog nasljednika.
Stranački Odbor 1922 postavio je strogo pravilo za izbor novog čelnika, vjerovatno kako bi eliminirao Johnsona od ponovne nominacije. Potencijalni kandidati moraju imati najmanje 100 glasova podrške među zastupnicima. Uz 357 zastupnika stranke u Parlamentu, bilo je jasno da može biti najviše tri kandidata. Iako se pretpostavljalo da će to biti Sunak, Johnson i Mordaunt, Sunak je jedini skupio dovoljnu podršku do nedjelje. U ponedjeljak je već imao javnu podršku više od polovice zastupnika.
Razlikuje se i po tome što je antialkoholičar
Sunak će u mnogočemu biti prvi britanski premijer. Bit će prvi koji vuče korijene iz Indije. Njegovi su roditelji oboje indijskog porijekla, rođeni u Africi. U Britaniju su se doselili kao djeca. Sunak je rođen 1980. u Southamptonu. Osim što je hinduist, od tipičnih britanskih premijera razlikuje se i po tome što je antialkoholičar. Svoju je zakletvu kao zastupnik položio s rukom na Bhagavad Giti.
Sunak ulazi u historiju i kao najbogatiji britanski premijer. Imovina njegove supruge i njega procjenjuje se na oko 730 miliona funti, što ih po Timesu čini 222. najbogatijom britanskom porodicom.
Razlika u bogatstvu između Sunaka i njegovih stranačkih kolega mnogo je veća od razlike između njih i prosječnih građana Britanije. Imovina Borisa Johnsona, na primjer, procjenjuje se na oko 2 miliona funti. Cameron vrijedi oko 3 miliona, a Liz Truss i Sajid Javid oko 8 miliona. Sadašnji ministar finansija Jeremy Hunt oko 14 miliona. Nadhim Zahawi, kojeg je Johnson pozvao da zamijeni Sunaka nakon njegove ostavke, vrijedi oko 100 miliona, isto kao i najvatreniji pobornik Brexita, ministar poduzetništva i energetike Jacob Rees-Mogg.
Najbogatiji premijer u historiji do sada bio je Edward Stanley, Grof od Derbyja. On je u 19. stoljeću odslužio tri mandata kao premijer iz stranke Torijevaca. Stanley je imao imovinu od 7 miliona tadašnjih funti, koje bi danas vrijedile oko 444 miliona. Najbogatiji posljeratni premijer bio je Tony Blair, čije se bogatstvo danas procjenjuje na oko 50 miliona funti.
Kakav će Sunak biti premijer, teško je predvidjeti. Kao ministar finansija startao je kao iznimno popularan, no popularnost mu se istopila nakon planova podizanja poreza te nakon skandala s plaćanjem poreza njegove supruge.
U startu odbojan nizu tvrdolinijaša
Svjetonazorski, Sunak spada u liberalnije krilo stranke, koji se ne uvlači u kulturne ratove i ne protivi pravima LGBT osoba. Zbog toga je u startu odbojan nizu tvrdolinijaša. Zbog svojih obećanja da će problemu sjevernoirskog protokola pristupiti "robusno", odbojan je i tvrdokornim pobornicima Brexita unutar stranke. Poput zastupnika okupljenih u takozvani European Research Group, koji bi preferirali Johnsona. Rees-Mogg, kojeg Sunak vjerojatno ne bi ni pozvao u vladu, s prezirom je kazao kako "ne želi biti dio njegove socijalističke vlade". Odbojan je i brojnim lojalistima Borisa Johnsona. Oni mu ne mogu oprostiti što je, po njihovom mišljenju, zabio nož u leđa Johnsonu sa svojom ostavkom. Pojedini od njih već pozivaju na vanredne izbore.
Sunak će morati pažljivo manevrirati između zaraćenih frakcija duboko podijeljene stranke kako bi izbjegao izvanredne izbore i spriječio potpuni potop stranke u parlamentu koji bi uslijedio. Morat će isporučiti rezultate koji će zadovoljiti veći broj glasača. To bi se moglo pokazati kao nemoguća misija uz podivljale troškove života, odbjeglu inflaciju i državne službe na rubu pucanja. Čak i ako krene uspjevati u tome, morat će stalno paziti da mu Johnson ili neko iz njegovog tabora ne sprema zamku. Čak i ako mu je neće spremati, sigurno mu neće pomoći s teškom zadaćom koja ga čeka. Vjerovatno će strpljivo čekati da Sunak pokaže prvi znak slabosti.