Region

Ko je čovjek koji je upao u banku u Crnoj Gori i satima prijetio da će je raznijeti?

Muškarac koji je upao u banku u Baru u Crnoj Gori i prijetio da će aktivirati eksploziv zove se Edin Begzić, a njegov otac Dževdet Begzić proveo je cijeli radni vijek u propaloj tvornici hljeba, ulja i sokova Primorka, piše Index.

Tokom tranzicije radnici su ostali bez posla s neisplaćenim zaradama i neisplaćenim socijalnim programom, kako piše Radio Slobodna Evropa. Vlada Crne Gore je 1. jula 2010. izdala garancije na četiri miliona eura za kredit od 14.4 miliona eura za tvrtku Melgonija Primorka. Za kredit je založena čitava imovina tvrtke. Osumnjičeni za malverzacije u ovoj firmi uhićeni su, a suđenje i dalje traje.

Edin Begzić jutros se zatvorio u banku s eksplozivom, a kako se naknadno saznalo, u banci nije bilo talaca. "Barska policija evakuirala je dio Ulice maršala Tita u Baru zbog prijetnje jedne osobe da će aktivirati eksploziv", pišu Vijesti. Nakon nekoliko sati se predao.

Ovom mediju je iz Uprave policije rečeno da je ta osoba prethodno poslovnicu jedne banke oblijepila natpisom: "Vratite novac koji ste ukrali od radnika Primorke."

Otac mu je lani preminuo, cijeli radni vijek proveo je u tvornici Primorka

U novembru 2020. portal Barinfo objavio je vijest o smrti njegovog oca Dževdeta Begzića, koji je preminuo od posljedica srčanog udara i koji je godinama bio predsjednik Udruženja umirovljenika Bara.

Barinfo javlja kako je Dževdet cijeli radni vijek proveo u tvornici Primorka te da se kao član sindikata ondje borio za prava radnika i godinama nakon što je tvornica prestala s radom.

Dževdet Đedo Begzić pokopan je 11.11.2020. na gradskom groblju Belveder, kako javlja Barinfo, a iza njega su ostali supruga Snežana, sinovi Edin i Emir i unučad.

Povodom uhićenja osumnjičenih u slučaju Primorka Radio Slobodna Evropa je 2017. objavio da je predstavnik nekadašnjih radnika Primorke, Dževdet Begzić, 2015. godine objavio da je došao do dokumenta koji pokazuje da najveći dio kredita, za koji je garantirala država, nije potrošen za tvornicu Primorka, već za vraćanje dugova drugih privatnih kompanija povezanih s Nebojšom Boškovićem.

U predmetu Primorka šesteročlana grupa tereti se za zloupotrebu poslovanja, čime su oštetili budžet za 6.6 miliona eura

Begzić je podnio prijavu Osnovnom tužilaštvu u Baru protiv tadašnjeg vlasnika poduzeća Melgonija Primorka.

Radio Slobodna Evropa prenosi što je Dževdet Begzić govorio o cijelom slučaju:

"Priča koja stoji u javnosti ne odgovara istini, kao što je to recimo napravio premijer na jednom premijerskom satu, gdje je izjavio da su ona famozna četiri miliona, odnosno garancija koje je dalo Ministarstvo financija, završila u zakonskom okviru. Krediti koji su dati Melgonija Primorci su zapravo krediti gdje je založena imovina, a financijska sredstva su otišla za neka sasvim druga poduzeća."

Dodajmo kako je 2019. Viši sud u Podgorici potvrdio optužnicu Specijalnog državnog tužiteljstva (SDT) u predmetu Primorka Bar, kojom se šesteročlana grupa tereti za zloupotrebu poslovanja u privredi, čime su oštetili budžet za 6.6 miliona eura.

2014. na Fejsu objavio fotografiju propale tvornice

Sin Dževdeta Begzića, Edin Begzić, koji je danas upao u banku, prijeteći da će aktivirati eksploziv ako se nekadašnjim radnicima Primorke ne isplate sva dugovanja, proveo je godine radeći na jednom poznatom svjetskom kruzeru.

Na svom je Facebooku, koji je otvoren za javnost, tako objavljivao fotografije dok je radio na kruzeru, a između ostalog 2014. godine objavio je i fotografiju ugašene tvornice Primorka.

"Šta reći, a ne zaplakati", napisao je Begzić iznad fotografije Primorke.

Tvrtka Primorka je svojevremeno bila jedan od nositelja razvoja općine Bar.

Tokom tranzicije radnici su ostali bez posla s neisplaćenim zaradama i socijalnim programom. Vlada Crne Gore je 1. jula 2010. izdala garancije na četiri miliona eura za kredit od 14.4 miliona eura za tvrtku. Za kredit je založena čitava imovina tvrtke.

Hapšenja prije nekoliko godina

Od tog kredita radnici nikada nisu dobili plaće iako je bio namijenjen za isplatu zaostalih plaća, povezivanja radnog staža, izrade socijalnog programa te obaveze prema dobavljačima.

Prije nekoliko godina je na saslušanje privedeno 12 osoba zbog sumnje u umiješanost u slučaj Melgonija Primorka, a nalog za uhićenje izdan je za još tri osobe. Suđenje u ovom slučaju i dalje traje.

Osumnjičeni su izjavili da su po povoljnim uvjetima kupili imovinu Primorke a.d. Bar u stečaju kreditom koji je financirala određena banka te da su lažno prikazali stanje i rezultate poslovanja i plan da će kredite koristiti za oživljavanje proizvodnje u Primorki, piše Radio Slobodna Evropa

Clicky