Svijet

Ko je čovjek kojeg je slavna teniserka optužila za silovanje? Dosadni komunistički lik u čijim je rukama bila enorma politička moć

Prije nego što se povukao kao vicepremijer Kine, Zhang Gaoli bio je zaštitno lice organizacionih napora ove države uoči Zimskih olimpijskih igara 2022. godine.

Kao šef vladine radne grupe za Igre u Pekingu, Zhang je pregledao gradilišta, posjećivao sportiste, održavao sastanke kako bi koordinirao pripremne radove za ZOI.

Središte skandala

On je 2016. primio predsjednika Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) Thomasa Bacha u sjedištu rukovodstva u kineskoj prijestolnici, obećavši da će Igre učiniti "fantastičnim, izvanrednim i odličnim", prenosi CNN.

Međutim, sada, tri godine nakon penzionisanja i manje od tri mjeseca prije početka ZOI, Zhang se našao u središtu eksplozivnog skandala koji je izazvao globalnu galamu, pojačavajući pozive na bojkot Igara.

Zhanga (75) ranije ovog mjeseca optužila je kineska teniska zvijezda Peng Shuai (35) za seksualni napad u njegovoj kući.

Dvostruka Grand slam šampionka u dublu je također navela da je ova neželjena veza sa Zhangom, sa prekidima, trajala najmanje deceniju.

-Zašto si se morao vratiti meni, odvesti me u svoj dom da me natjeraš da imam seks sa tobom? - navela je, između ostalog, Peng u ubrzo izbrisanoj objavi na društvenim mrežama od 2. novembra.

Bach i Peng: Razgovor pod strogim nadzorom

Kineske vlasti požurile su da priguše Peng potpunom cenzurom. No, kako su sedmice prolazile, svijet ženskog tenisa počeo je da traži odgovore o tome gdje se Peng nalazi - kao i potpunu istragu njenih navoda protiv Zhanga.

Usred rastuće globalne zabrinutosti za njenu sigurnost, pojedinci koji rade za medije koje kontroliše kineska vlada i državni sportski sistem objavili su niz fotografija i videosnimaka kao "dokaz život" Peng.

Oštra cenzura

Bach, predsjednik MOK-a, imao je videopoziv sa Peng pod budnim nadzorom kineskog sportskog zvaničnika, tokom kojeg je trostruka olimpijka insistirala da je "sigurna i dobro" i "tražila da se poštuje njena privatnost".

Međutim, izbjegnuto je bilo kakvo spominjanje navoda o seksualnom napadu, a cenzori su blokirali sve emisije CNN-a o ovoj priči u zemlji.

Sve to vrijeme Zhang je ostao potpuno van vidokruga javnosti, a nije dao nikakav odgovor na optužbe.

Od odlaska u penziju, Zhang je ostao prikriven i izblijedio iz javnog života, a nema objavljenih informacija o njegovom trenutnom boravištu. Višestruki zahtjevi CNN-a za komentar Ureda za informacije kineskog državnog vijeća, koji se bavi novinarskim upitima u ime centralne vlade, ostali su bez odgovora.

Peng: Dvostruka Grand slam prvakinja u dublu

Dok je bio na funkciji, Zhang je bio dosadan, prilično neupadljiv lik - čak i po standardima Komunističke partije, gdje visoki zvaničnici obično slijede strogi scenario dok su službeno na poslu, a privatno se drže izvan reflektora.

Na fotografijama i na državnoj televiziji rijetko je viđen sa bilo ikakvim izrazom lica, a uvijek je nosio besprijekorno zalizanu, crnu kosu -- frizuru koju tradicionalno preferiraju visoki kineski zvaničnici.

Prema profilu državnih medija iz 2013., Zhang je uživao u tenisu, čitajući i igrajući šah u slobodno vrijeme.

-Nije bilo ništa izvanredno u vezi s njim. On je standardni tehnokrata obučen i kultiviran u sistemu Komunističke partije Kine. Nije imao zapaženih dostignuća, niti je bio umiješan u posebne skandale - bio je blag lik bez ikakvih kontroverzi - rekao je Deng Yuwen, bivši urednik službenog partijskog časopisa koji sada živi u Sjedinjenim Američkim Državama.

Skromna ličnost

Čak i nakon što je zvanično postao jedan od sedam najmoćnijih ljudi Kine, Zhang se rijetko isticao među svojim kolegama u Stalnom komitetu Politbiroa vladajuće Komunističke partije, gdje je služio zajedno s predsjednikom Xi Jinpingom od 2012. do 2017. godine.

Međutim, njegova skromna ličnost imala je ogromnu moć.

Kao potpredsjednik premijera, bio je zadužen za aspekte kineske ekonomije, njenog energetskog sektora, kao i za pripreme za Zimske olimpijske igre u Pekingu.

Clicky