Sjeverna Koreja donijela je zakon kojim se garantuje pravo na "automatsku" upotrebu preventivnih nuklearnih napada kako bi se zaštitila, potez koji je autokratski lider Kim Jong-un rekao da čini njen nuklearni status "nepovratnim" i zabranjuje bilo kakve razgovore o denuklearizaciji, objavili su državni mediji.
Promatrači kažu da se čini da se Sjeverna Koreja sprema nastaviti s nuklearnim testiranjem prvi put od 2017., nakon što sastanci s tadašnjim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i drugim svjetskim čelnicima 2018. nisu uspjeli uvjeriti Kima da odustane od razvoja oružja.
Povukli crtu
Parlament Sjevera, Vrhovna narodna skupština, donio je zakon kao zamjenu za zakon iz 2013. koji je prvi put opisao nuklearni status zemlje, objavila je državna novinska agencija KCNA.
"Najveći značaj donošenja zakona o politici nuklearnog oružja je povući crtu tako da ne može biti pogađanja oko našeg nuklearnog oružja", rekao je Kim u govoru u Skupštini, dodajući da nikada ne bi predao oružje čak ni ako se zemlja suoči sa 100 godina sankcija.
Zakon iz 2013. propisuje da Sjeverna Koreja može koristiti nuklearno oružje za odbijanje invazije ili napada neprijateljske nuklearne države i izvršiti uzvratne napade.
No, novi zakon ide dalje od toga kako bi se omogućili preventivni nuklearni udari ako se otkrije neposredni napad oružjem za masovno uništenje ili protiv "strateških ciljeva".
Preventivni udari
To je očita referenca na južnokorejsku strategiju, koja poziva na preventivne udare na sjevernokorejsku nuklearnu infrastrukturu i komandni sistem ako se sumnja na neposredni napad.
Kim je naveo vojnu strategiju koja jača pod novim južnokorejskim predsjednikom Yoon Suk-yeolom, kao znak da se situacija pogoršava i da se Pjongjang mora pripremiti za dugoročne napetosti.
"Ukratko, postoje neke zaista nejasne i dvosmislene okolnosti u kojima Sjeverna Koreja sada govori da bi mogla upotrijebiti svoje nuklearno oružje", objavio je na Twitteru Chad O'Carroll, osnivač web stranice za praćenje Sjeverne Koreje NK News.