Zahvaljujući svojoj vezi s Travisom Kelceom, popularizirala je NFL ligu, a velike se nade polažu u nju i na ovogodišnjim američkim izborima, gdje se i republikanci i demokrati nadaju glasovima mladih, a koje bi upravo ona trebala donijeti jednoj strani.
Na ovogodišnjoj dodjeli Grammyja Taylor Swift još je jednom ispisala historiki. U Crypto.com Areni u Los Angelesu, u kojoj je održana 66. dodjela Grammyja, najpopularnija pjevačica današnjice postala je prva osoba koja je četvrti put osvojila nagradu za album godine. Ove joj je godine to donio album ‘Midnights’, a kako je krenula, ista nagrada ne gine joj i iduće godine.
‘Hvala vam što mi dajete priliku da radim ono što toliko volim. Ovo je ludo', komentirala je pobjedu Swift, zahvaljujući potom suradnicima Lani Del Rey i Jacku Antonoffu. Samo nekoliko trenutaka kasnije napravila je potpuni haos, srušivši čak i svoju stranicu na Instagramu, objavom da će 19. aprila izaći njen 11. studijski album pod nazivom 'The Tortured Poets Department'.
Koliko su njezini fanovi, popularno zvani swifties, zaluđeni pjevačicom, govori i to da su njeni koncerti, održani 22. i 23. Jula u Seattleu, doslovno izazvali zemljotres koji su zabilježili i seizmolozi - i to jačine 2,3 po Richteru.
Na kraju, najavila je i da njen koncert/film, koji je snimila na jednom od nastupa tokom turneje, a koji je, ne čudi, srušio rekorde u kinodvoranama širom svijeta, stiže na Disney+ 15. marta, gdje će ga se moći pogledati.
Sve što dotakne pretvara u zlato
Sudeći po viđenom proteklih godina, moglo bi se reći da Swift apsolutno sve što dotakne pretvara u zlato jer ništa do sada nije uzdrmalo njen put prema samom vrhu, na koji je stigla sama i sasvim zasluženo. Trenutno se i dalje nalazi na svojoj svjetskoj turneji Eras, s kojom je isto tako srušila sve rekorde, a najbolje od svega je to što je ni hiljade i hiljade kilometara udaljenosti nisu ovog vikenda spriječile da dobro isplaniranim planom putovanja iz dalekog Japana doputuje u Las Vegas samo da bi bila u finalu Super Bowla, u kojem igra njen dečko Travis Kelce.
'Uprkos 12-satnom letu i 17-satnoj vremenskoj razlici, ambasada može pouzdano tvrditi da, ako napusti Tokio navečer nakon koncerta, trebala bi udobno stići u Las Vegas prije početka Super Bowla', pisalo je u saopćenju japanske ambasade u Washingtonu nekoliko dana ranije.
I na to je Swift puno utjecala, jer upravo zahvaljujući njoj i njenoj novoj ljubavnoj vezi, koju više ne krije, popularnost američkog nogometa nikada nije bila veća. Pritom ne govorimo o njegovoj popularnosti u Americi, u kojoj je odavno na samom vrhu, već i u cijelom svijetu, jer je većini bio nepoznanica.
Svoj put ka slavi Swift je započela još kao 13-godišnjakinja, a upravo taj broj smatra najsretnijim, naime rođena je 13. decembra 1989. Svojim radom odavno je pokazala da se naporan trud itekako isplati, a valja spomenuti i da je, iako se fakultetskog obrazovanja odrekla zbog karijere, 2022. na Univerzitetu u New Yorku (NYU) stekla počasni doktorat.
Koliki je fenomen, govori i podatak da će u proljetnom semestru 2024. na Harvardu studenti moći pohađati novi kolegij pod nazivom 'Taylor Swift i njezin svijet' te će moći doznati sve detalje o njenom životu i stvaralaštvu.
Velikodušnost koja je nadaleko poznata
Iako se tokom godina javno borila s ljubavnim prekidima, poremećajima prehrane, kao i bolešću majke, kojoj je još 2015. dijagnosticiran tumor, zbog toga nije pokleknula, već je iz svog iskustva i patnje koju je proživjela izvukla najbolje i uzdigla se do samog vrha, cijelo vrijeme vješto izbjegavajući uobičajene zamke slave. Pritom je uspjela zadržati svoj imidž 'dobrice'. Njena velikodušnost nadaleko je poznata - pomaže finansijski ugroženima, daje za liječenje djece oboljele od karcinoma, donira tamo gdje smatra da je to potrebno, a s njenom darežljivošću dobro su upoznati i njeni suradnici.
Mnogi se jasno sjećaju kako je ljetos, nakon završetka američkog dijela turneje, iznenadila vozače kamiona bonusom od 100 hiljada dolara i rukom ispisanom zahvalnicom svakom ponaosob na predanosti i trudu, a ništa manje darežljiva nije bila nakon 13. osvojenog Grammyja.
Zbog svega gore spomenutog ne čudi to što su je mnogi prozvali pravim fenomenom, redovito ističući njen nevjerovatni utjecaj na javnost. Isto tako ne treba čuditi to da je milionima mladih postala uzor zbog kojeg se roditelji zaista ne trebaju brinuti jer od nje neće naučiti baš ništa loše.
Ne dopušta da iko manipulira njom
Ona uistinu može biti pravi primjer mladima tokom odrastanja, jasno im dajući do znanja da iako je put do vrha trnovit, na kraju se sve isplati, pogotovo ako vjeruješ u sebe i ono što radiš. A da sama zna što je najbolje za nju, ali i da neće dopustiti da iko manipulira njome jasno je pokazala 2019., kada je okončala svoj 15 godina dug ugovor s diskografskom kućom Big Machine Records.
Prije nego je išta mogla napraviti, sva njena diskografija prodana je Scooteru Braunu, čime je on postao vlasnikom pet njenih studijskih albuma ('Self-titled', 'Fearless', 'Speak Now', 'Red', '1989', 'Reputation'). Izbio je velik skandal i za nju je to bilo poražavajuće, no ubrzo se pribrala i donijela odluku - sve albume kojima više nije bila vlasnica ponovo će snimiti i uz naslov jednostavno dodati - Taylor’s version, odnosno Taylorina verzija.
'Moje je pravo glasati'
Uoči predstojećih američkih izbora Swift se još nije službeno oglasila, no iz Bidenovog tabora ne kriju da bi voljeli da se aktivno uključi u kampanju. Upravo njena javna podrška njegovom ponovnom izboru mogla bi biti važna, pogotovo za njene obožavatelje koji i nisu toliko zagrijani za politiku.
Ona sama napravit će, baš kao i uvijek, ono što misli da je najbolje za nju, ovisno tek o tome na čijoj strani želi biti.
U prošlosti je bila samo tinejdžerska zvijezda country muzike koja baš nikada nije raspravljala o politici jer to nije bilo ono čime se bavi. Kada god bi je pitali o njenim stavovima, uvijek bi rekla: ‘Moje je pravo glasati, ali nije moje pravo govoriti drugim ljudima što da rade.’
Tek su najuporniji obožavatelji uspijevali iz njenih izjava i objava na društvenim mrežama iščitati šta je željela reći, a onda je kao politički come-out stigao njen dokumentarac ‘Miss Americana’, u kojem je progovorila o seksualnom napadu koji je doživjela od jednog DJ-a u Denveru 2017. godine, nakon čega ga je tužila i dobila tužbu.
To iskustvo uveliko je promijenilo, a u dokumentarcu je rekla: ‘Sljedeći put kada vam se ukaže prilika da nešto promijenite, bolje bi bilo da znate za šta se zalažete i šta želite reći.’
Daleko od konzervativnih ideala kako bi žena trebala izgledati
Njena evolucija od domišljate tinejdžerke do single i uspješne poslovne žene u tridesetim godinama daleko je od konzervativnih ideala toga kako bi žena trebala izgledati. Jednostavnim rječnikom rečeno, Taylor Swift najbolja je predstavnica starijih, neovisnih žena kojima nije potrebna muška podrška da bi ostvarile uspješnu karijeru ili jednostavno znale šta žele od života.
Kako bi je diskreditirali, početkom godine pojavile su se i eksplicitne fotografije pjevačice, koje je zapravo napravila umjetna inteligencija, i nije trebalo dugo da postanu viralne na društvenim mrežama, prikupivši desetine miliona pregleda u kratkom roku. Riječ je o lažnim slikama stvorenim tzv. difuzijskim modelima koje proizvodi umjetna inteligencija.
Na njenu sreću, vojska obožavatelja, popularni swiftiesi, brzo su se regrutirali i izveli protunapad uz hashtag #ProtectTaylorSwift, nakon čega su platformu X preplavili lijepim slikama pjevačice, masovno prijavljujući račune koji su širili lažnu, deepfake pornografiju s Taylor Swift.