Svijet

Katastrofa se desila 2011. Bivši šefovi Fukushime moraju platiti 95 milijardi dolara odštete

Sud u Tokiju naložio je bivšim šefovima operatora nuklearne elektrane Fukushima Daiichi da plate 94,48 milijardi eura odštete zbog katastrofe 2011. godine, objavili su lokalni mediji.

Četvorici bivših šefova kompanije Tokyo Electric Power Company (TEPCO) naloženo je da plate odštetu prema tužbi koju su pokrenuli dioničari zbog nuklearne katastrofe izazvane golemim cunamijem.

Tužitelji su izašli iz suda u Tokiju držeći transparente na kojima je pisalo "dioničari pobjeđuju" i "prepoznata odgovornost".

"Moraju se izdati upozorenja da, ako donesete pogrešne odluke ili pogriješite, to morate kompenzirati vlastitim novcem", rekao je Hiroyuki Kawai, advokat koji zastupa dioničare, na konferenciji za medije 2012. godine.

"Možda ćete morati prodati svoju kuću. Možda ćete morati provesti svoje umirovljeničke godine u bijedi. U Japanu se ništa ne može riješiti niti se može postići napredak bez osobne odgovornosti", dodao je on.

Dioničari su tvrdili da se katastrofa mogla spriječiti da su šefovi TEPCO-a obratili pažnju na istraživanja i proveli preventivne mjere poput postavljanja kriznog izvora napajanja na viši teren.

Studije koje su dioničari iznijeli nisu bile vjerodostojne, a rizici se nisu mogli predvidjeti, uzvratili su zvaničnici.

No kompanija je odbila komentirati presudu i hoće li uputiti žalbu.

Tri od šest reaktora nuklearne elektrane Fukushima Daiichi radila su kada je snažan podmorski potres uzrokovao razorni cunami 11. marta 2011.

Otopili su se nakon što su im rashladni sistemi otkazali kad su valovi poplavili pomoćne generatore. To je bila najveća nuklearna katastrofa od Černobila i proglašena je zona evakuacije oko elektrane, za desetine hiljada stanovnika.

Kompaniju TEPCO tužili su preživjeli u katastrofi, dioničari, a ove godine i šest tužitelja zbog tvrdnji da su razvili rak štitnjače zbog izloženosti zračenju.

Sud je 2019. godine oslobodio optužbi tri bivša zvaničnika TEPCO-a u jedinom krivičnom procesu koji je proizašao iz katastrofe. Prijetilo im je do pet godina zatvora za profesionalni nemar, ali je sud presudio da nisu mogli predvidjeti razmjere cunamija koji je izazvao katastrofu.

TEPCO je uključen u desetljećima duge napore da se postrojenje stavi izvan pogona, što je skup i težak proces.

Clicky