Svijet

Kamiondžije napravile totalni haos u Kanadi, gase se fabrike, proglašeno vanredno stanje: Bit će posljedica

U Ontariju je proglašeno vanredno stanje kao odgovor na dvosedmične proteste kamiondžija revoltiranih obaveznim vakcinisanjem koje im je nametnula vlada Justina Trudeaua pri prelasku granice, javlja BBC.

Premijer Doug Ford uputio je poziv dok protesti i dalje traju i dok su dijelovi Ottawe i ključni most za trgovinu između SAD i Kanade i dalje blokirani. Ford je rekao da objavom izvanrednog stanja želi jasno pokazati da je blokiranje ključne infrastrukture nezakonito. "Bit će posljedica, i one će biti teške i skupe", rekao je.

Demonstranti bi se mogli suočiti s do godinu dana zatvora i 100.000 dolara kazne.

Američka vlada pozvala je Kanadu da iskoristi "savezne ovlasti za ublažavanje rastućih ekonomskih poremećaja uzrokovanih protestnom blokadom vitalnog mosta Ambasador".

Zatvaranje najprometnijeg međunarodnog kopnenog graničnog prijelaza u Sjevernoj Americi, vitalnog puta opskrbe za proizvođače automobila u Detroitu, zaustavilo je dio proizvodnje, piše Guardian.

Podsjetimo, kanadski kamiondžije započeli su proteste pod nazivom "Konvoj slobode" te okupirali Ottawu u znak protivljenju obaveznom vakcinisanju i karanteni. Blokiraju most Ambasador od ponedjeljka, a zatvorili su i dva manja granična prijelaza u provincijama Alberta i Manitoba, prenosi Index.

Protesti su se proširili na Australiju, Novi Zeland i Francusku.

Američki sekretar za domovinsku sigurnost Alejandro Mayorkas i sekretar prometa Pete Buttigieg pozvali su svoje kanadske kolege "da iskoriste savezne ovlasti za rješavanje ove situacije na zajedničkoj granici", rekao je dužnosnik Bijele kuće u četvrtak.

"Granične i carinske vlasti SAD i Kanade rade s velikom hitnošću na osiguravanju kontinuiranog protoka robe i usluga preko naše međunarodne granice, koristeći alternativne kopnene rute, kao i zračne i morske mogućnosti", objavili su.

Kanadski savezni ministri nazvali su blokadu nezakonitom i zatražili od demonstranata da se vrate kućama.

"Ako ne odu, morat ćemo naći novi način", rekao je za CNN Drew Dilkens, gradonačelnik Windsora. "Ako to znači da ćemo ih fizički ukloniti, mi smo spremni to učiniti", dodao je.

"Možda bi nekome bilo drago vidjeti prisilno uklanjanje demonstranata, ali takva akcija može zapaliti situaciju i sigurno dovesti do toga da više ljudi dođe ovdje i pojača protest, a mi ne želimo riskirati dodatni sukob", dodao je.

Budući da je promet povremeno bio zatvoren u oba smjera, vlasnik General Motorsa i Chryslera Stellantis rekao je u četvrtak da su morali otkazati ili skratiti smjene zbog nestašice dijelova.

Toyota je saopćila da obustavlja proizvodnju do subote u svojim fabrikama u Ontariju i Kentuckyju, što utječe na proizvodnju Camryja, RAV4 i drugih popularnih modela.

Kanadski premijer Justin Trudeau rekao je da radi na okončanju blokade mosta "koja je naškodila običnim Kanađanima, bilo da se radi o cijenama u trgovinama, bilo da su poslovi izgubljeni ili obustavljeni, bilo da su lanci opskrbe poremećeni".

Sud u Ontariju zamrznuo je u četvrtak sredstva donirana prosvjednicima putem aplikacije GiveSendGo.

Demonstranti su se sa svojim vozilima počeli okupljati u Ottawi prije gotovo dvije sedmice i zauzeli su glavnu ulicu u centru grada gdje se nalaze parlament, Bank of Canada i ured premijera.

Više od dvije trećine od 511 milijardi dolara robe kojom se godišnje trguje između Kanade i SAD se prevozi cestom. Detroit International Bridge Company, koja je vlasnik mosta Ambasador, pozvala je Kanadu da prekine protest ukidanjem obaveznog vakcinisanja ili uklanjanjem vozila.

U želji da pokažu podršku kanadskim demonstratima, neki američki kamiondžije rekli su da će poslati dva konvoja ovog vikenda na četvrti granični prijelaz koji povezuje Buffalo u New Yorku i Fort Erie u Ontariju.

Clicky