Kamala Harris (56) postat će prva žena potpredsjednica u historiji SAD-a, odnosno prva žena koja je ušla u ured predsjednika najmoćnije države svijeta. Često je opisivana kao ženska verzija Baracka Obame.
„Ovi izbori su mnogo više od Joea Bidena i mene. Imamo mnogo posla pred nama, počnimo“, napisala je na Twitteru Harris nakon što je projekcija CNN-a pokazala da je Biden osvojio dovoljan broj elektorskih glasova da postane predsjednik SAD-a.
This election is about so much more than @JoeBiden or me. It’s about the soul of America and our willingness to fight for it. We have a lot of work ahead of us. Let’s get started.pic.twitter.com/Bb9JZpggLN
— Kamala Harris (@KamalaHarris) November 7, 2020
Svima vratiti dostojanstvo
Rođena je u kalifornijskom gradu Oaklandu u zaljevu San Francisca. Majka Shyamala Gopalan stigla je u SAD iz Indije 1958. i po zanimanju je biologinja specijalizirana u genetskom istraživanju raka grudi, a otac joj je jamajčki ekonomista Donald Harris sa Univerziteta Berkeley te profesor na Stanfordu. Harris ima, dakle indijske i afroameričke korijene. Studirala je na Howardu i pravo na kalifornijskom Univerzitetu Hastings.
Poslije studija radila je kao zamjenica tužitelja Alameda, 2003. izabrana je za tužiteljicu San Francisca, a 2010. postala je glavna tužiteljica Kalifornije te je na tom položaju 2014. potvrđena. Bila je prva žena i prva multietnička osoba na tom položaju. Kandidirala se 2016. za Senat i dobila najviše glasova.
Udala se za bijelca, Jevreja, advokata Douglasa Emhoffa. Harris, koja ima i mlađu sestru Mayu, tipična je predstavnica američke multietničnosti. Za razliku od Bidena koji je katolik i postane li novi stanovnik Bijele kuće bit će tek drugi katolik, poslije Johna Kennedyja, na čelu SAD-a, Harris je kršćanka Baptističke crkve, ali ju je majka odgajala i u hinduističkoj kulturi, a sada se preko supruga upoznala i sa židovstvom.
Harris je bila vezana uz Beaua Bidena, sina Joea Bidena koji je umro 2015., a bio je glavni tužitelj u Delawareu, a ona u Kaliforniji, te su se često telefonski čuli i borili se za iste ciljeve. Upravo je to prijateljstvo, kako je sada rekla, bilo presudno da prihvati kandidaturu za potpredsjednicu SAD-a.
Potpredsjednik SAD-a zamjenjuje predsjednika u slučajevima predsjednikove nesposobnosti, ostavke, opoziva, te predsjeda Senatom. Bude li Harris, koja je jedina prava novost na ovim izborima, potpredsjednica, imat će veliki utjecaj na Senat bez obzira na to bude li u njemu republikanska ili demokratska većina. Harris je normalna, ona je život koji ide naprijed, ona je ideja da sutra može biti bolje od jučer, progresivna u ekonomiji, ambijentalist, borac za ljudska i imigracijska prava, smatra da je doživotni zatvor mnogo bolja kazna od smrtne, želi veću zaštitu potrošača, zaštitu LGBT osoba, odnosno bude li znala oko tih ideja okupiti većinu Amerikanaca, mogla bi dugo potrajati na čelu SAD-a.
„Kada se nekome prvi put predstavim, ne kažem “drago mi je”, već “ja te gledam” čime želim naznačiti da ga smatram ljudskim bićem. Mislim da bi u ovom povijesnom trenutku naše zemlje sve osobe trebale biti smatrane za ono što stvarno jesu kako bi im se dalo sve dostojanstvo koje zaslužuju“, kaže Harris.
Priprema se za predsjednicu
Kao potpredsjednica će i putovati svijetom i predstavljati SAD te će joj i to pomoći u stjecanju iskustva.
„Naviknuta sam ostvariti ono što je potrebno“, kazala je Harris o svom iskustvu na položaju glavnog kalifornijskog tužitelja, te dodala da uglavnom ne treba pitati za dozvolu, zbog toga se, kaže, i kandidirala za obavljanje službi jer nije toliko dobra u traženju dozvole za nešto.