Rudari tuzlanskog rudnika Kreka su obustavili proizvodnju, jer im nisu uplaćene plate i naknade za oktobar.
Proizvodnja je obustavljena u utorak, 22.novembra u sedam sati ujutro, potvrdio je predsjednik Sindikata Rudnika uglja "Kreka" Zuhdija Tokić za Radio Slobodna Evropa (RSE).
"Nismo mi u štrajku, mi smo u radnom neposluhu. Znači nema proizvodnje. Razlog je nepoštivanje kolektivnog ugovora od strane poslodavca i vlasnika.
Proizvodnja obustavljena i u Zenici
I radnici će, čim se isplati plata odnosno ispoštuje kolektivni ugovor, krenuti sa proizvodnjom“, rekao je Tokić.
Proizvodnja je obustavljena i u rudniku u Zenici. Razlog je što nisu dobili platu za oktobar. Nisu dobili ni topli obrok za septembar, potvrđeno je za novinsku agenciju Fena.
Zenički rudnik zapošljava oko 930 radnika, prenosi Glas Amerike.
I tuzlanski i zenički rudnik pripadaju Koncernu Javnog preduzeća Elektroprivreda Bosne i Hercegovine. U okviru ovog koncerna je još pet rudnika.
Rudari svih sedam rudnika koncerna su obustavili rad i u novembru 2021. godine. Tada su protestovali pred zgradom Vlade Federacije BiH u Sarajevu.
Nakon protesta, postignut je sporazum. On je predviđao uvezivanja staža svim radnicima u rudnicima uglja i osiguravanje sredstva za izmirenje obaveza za njihovo penzionisanje.
Rudnici u vlasništvu Elektroprivrede BiH su najveći proizvođači uglja. U njenim rudnicima i termoelektranama na ugalj radi oko 12.000 radnika i 4.000 kooperanata.
Od osam rudnika iz Federacije BiH, pozitivno posluje jedino rudnik Gračanica, u srednjoj Bosni.
BiH ima 14 aktivnih rudnika uglja
Poslovanje ostalih rudnika je obilježeno lošim uslovima rada, štrajkovima, korupcijskim aferama i gomilanjem gubitaka u poslovanju. Gubici su dosegli 900 miliona maraka.
Bosna i Hercegovina ima 14 aktivnih rudnika uglja. Deset je u javnom, a četiri u privatnom vlasništvu.
Od tog broja, njih osam su u vlasništvu entiteta Federacija BiH i njenog javnog preduzeća Elektroprivrede BiH. Dva su u vlasništvu Elektroprivrede drugog entiteta, Republike Srpske.
Više od 95 posto godišnje proizvodnje uglja u BiH se iskoristi kao gorivo za proizvodnju struje u pet termoelektrana - Tuzli, Ugljeviku, Stanarima, Kaknju i Gacku.
To osigurava energetsku nezavisnost. Zbog toga je BiH jedina zemlja u regiji koja izvozi značajne količine struje.
Tek manji dio uglja se koristi u industriji, toplanama, školama i za grijanje domaćinstava.