Često nam govore da su 20-e naše najbolje životno doba, kao i da je to vrijeme kad smo mladi i bezbrižni. Ova izjava ne samo da stvara pritisak ili osjećaj krivice, već je i netačna. U 20-ima se zapravo puno toga događa. Mnogi završavaju fakultete, zapošljavaju se, prekidaju neka prijateljstva ili ljubavne veze, suočavaju se karijernim turbulencijama ili čak prolaze krizu identiteta. Sve to se događa u "najboljem životnom dobu" i zato to može biti izuzetno turbulentna decenija i podići nivo stresa.
Novo istraživanje pokazalo je da je to zapravo najstresniji period u našim životima. Navedeno istraživanje odbacuje tezu o "krizi srednjih godina". Umjesto toga, istraživači sugeriraju da pojedinci u dobi od 20 do 30 godina zapravo doživljavaju najviši nivo stresa.
Promatrajući nivo stresa odraslih u dobi između 20 i 70 godina, tokom perioda od 20 godina, istraživanje je pokazalo da se broj stresnih događaja s kojima se susrećemo smanjuje kako starimo, pri čemu oni do 30. godina prijavljuju najviše razine izloženosti stresu. Zanimljivo je da je istraživanje pokazalo da je broj stresnih događaja koje su pojedinci doživjeli u 50-ima na pola puta između onih u 20-ima i 70-ima.
I dok je 11 posto bilo prosječno smanjenje stresnih iskustava tijekom cijelog eksperimenta, mlađi su učesnici doživjeli oštriji pad od 47 posto, što naglašava s koliko manje stresnih situacija se suočavamo nakon što uđemo u 30-e. Naravno, važno je naglasiti da se stresne situacije mogu pojaviti u bilo kojoj dobi.
No, ova studija naglašava i jednu važnu stvar: Možda se jednostavno bolje nosimo sa stresom kako starimo.
Kako se nositi sa stresom? Svaki dan odvojite vrijeme za sebe uz neke od ovih metoda:
Meditirajte
Šetajte
Budite dobri prema sebi
Delegirajte gdje možete.