UZROCI I POSLJEDICE

Kako zaustaviti uporno štucanje?

Najčešći uzroci su prebrza i preobilna konzumacija hrane i pića, pri čemu se može progutati dosta zraka, konzumacija alkohola, gaziranih pića i jako začinjene hrane te stres

Štucanje je najčešće bezazlena i prolazna pojava koju karakterizira kontrakcija dijafragme (mišić koji odvaja prsni koš od trbuha) te naglo zatvaranje glasnica, što uzrokuje karakterističan zvuk štucanja.

Najčešći uzroci su prebrza i preobilna konzumacija hrane i pića, pri čemu se može progutati dosta zraka, konzumacija alkohola, gaziranih pića i jako začinjene hrane te stres. Štucanje obično traje kratko i spontano prestaje, a može se pokušati zaustaviti nekim od uobičajenih savjeta kao što je zadržavanje daha, pijenje vode u malim gutljajima, disanje u papirnatu vrećicu…

Ponekad štucanje ne prestaje spontano ili uz neku od pomoćnih metoda, već zna potrajati duŽe vrijeme, što nije samo iscrpljujuće nego može biti i posljedica neke bolesti. Ako štucanje traje duŽe od dva dana, trebalo bi se posavjetovati s liječnikom. To može biti niz bolesti i stanja, od sasvim banalnih pa do nekih ozbiljnijih dijagnoza. Tako štucanje može biti posljedica želučanog refluksa, dijafragmalne hernije, nekih operacija, zaraznih i neuroloških bolesti, ali (srećom rijetko) i malignih bolesti.