Ostajem u SDA. Rečenica je kojom je Denis Zvizdić čini se zapečatio svoju političku sudbinu ali i odredio pravce kretanja opozicije koja je ulagala nade u njega.
Zvizdićeva izjava jučer na N1 ustvari je višeslojna i mnogo toga govori o tome koliko je on sam bio neodlučan, odnosno koliko se bojao iskoraka, koji je već ranije napravio njegov rođak Aljoša Čampara.
"Ja sam previše uložio u SDA. Zaista sam bio razočaran rezultatima izbora, i stranka je izgubila koalicioni kapacitet. Kroz razgovore s uglednim članovima SDA odlučio sam da ostajem u SDA. Pitali su me zašto bih ja napuštao stranku kada sam dobio više glasova nego što je SDA osvojila u osam sarajevskih općina 2020. Zašto bih ja napuštao, a ne oni koji su narušili ugled SDA? Želim da se borim zbog hiljada časnih članova", rekao je Zvizdić.
Problematika konačnog opredjeljenja Denisa Zvizdića može posmatrati iz dva ugla.
Prvi je onaj da je Zvizdić ovim sam sebi zapečatio sudbinu.
Kao neko ko je već bio iskoračio iz stranke, Zvizdić više neće imati komociju unutar SDA koju je ranije imao. Povjerenje je narušeno, a odlični odnosi koje je imao i s Bakirom Izetbegovićem teško da će se moći vratiti na staro.
No, tu možda i nije kraj problema koji ga čekaju unutar stranke.
Mnogi dobro upućeni, smatraju da je Izetbegović učinio sve kako bi Zvizdića zadržao unutar stranke. Sad kad je u tome uspio iduća faza bit će njegova politička eliminacija, jer je bio realna opasnost.
Izetbegović je do sada sve stranačke buntovnike smirivao i na kraju eliminirao ili iz stranke ili iz političkog života. Od Šemse Mehmedovića, koji jeste član SDA, ali nije više nikakva prijetnja, do ljudi poput Sadika Ahmetovića, Senada Šepića ili Elmedina Konakovića.
Na koji način će se odnos sa Zvizdićem razvijati nije poznato, međutim, jasno je da Zvizdić svojim ostankom u SDA neće imati šansu za kandidaturu za člana Predsjedništva BiH, koju čeka već godinama. Poznato je da ta kandidatura rezervirana ponovo za Bakira Izetbegovića.
Drugi ugao jeste onaj opozicioni.
Izlaskom Aljoše Čampare iz SDA sve oči bile su uprte u Zvizdića, kao njegov rođaka. Dugo se špekuliralo da će krenuti za njim posebno nakon što je Zvizdić iznio dosta kritičke stavove o stanju unutar SDA.
Raširene ruke prema Zvizdiću imele su i stranke opozicije, a tu se misli na stranke Četvorke (SDP, NiP, NBL i NS).
Sudeći prema izjavama lidera ovih stranaka, Zvizdić je komotno mogao proći kao zajednički kandidat za člana Predsjedništva BiH.
No, svojom nastupom Zvizdić je ugasio sve nade Četvorke, ali i vjerovatno zatvorio sebi dobra izlazna vrata. Jer, postavlja se pitanje, hoće li Četvorka moći čekati na njega ili na novi problem unutar SDA koji bi ga tjerao njima.
Ipak, smatra se da je uprkos tvrdom nastupu Zvizdića i novonastaloj rezervi Četvorke, ostavljen prostor koji bi omogućio transfer u zadnjim minutama.