U Beogradu je otvorena nova COVID bolnica koja ima 930 kreveta, a nove bolničke kapacitete Srbija dobiva u trenutku kad članovi Kriznog štaba i neovisni stručnjaci epidemiološku situaciju ocjenjuju katastrofalnom. Posljednjih nekoliko dana gotovo su se izjednačili brojevi novooboljelih i pacijenata koji se nalaze na bolničkom liječenju.
U takvoj situaciji jedan je ljekar u Srbiji postao vladin „neprijatelj broj jedan“, piše Slobodna Dalmacija.
Riječ je anesteziologu i predsjedniku Sindikata ljekara i farmaceuta Srbije dr. Radi Paniću.
Zbog svojih svakodnevnih srčanih medijskih istupa ljekar je postao najveći trn u oku aktuelne srbijanske vlasti.
Iako govori u ime kolega i struke, vjerujući da je ispravno upoznati javnosti kakvo je stvarno stanje, propagandna državna mašinerija svrstala ga je na izdajničku stranu.
„Čujete da sam vrlo uzbuđen. Jučer sam bio u situaciji kakva se događala u Italiji. U svom profesionalnom radnom vijeku nisam očekivao da ću doći u takvu situaciju… Nisam imao mjesta za kisik za ljude koje mi u medicini smatramo mladima, niti sam ih imao gdje transportirati“, vidno potresen ispričao je Panić za srbijansku N1 televiziju te pojasnio kako „nisu baš uspješni u liječenju u intenzivnoj njezi“, odnosno da je velika smrtnost kad pacijent dođe u najteže stanje.
Isto tako, kaže da je zaraženo dva ili tri puta više zdravstvenih radnika od stvarnog broja.
Kako je naveo, ljekari će uskoro biti u situaciji da moraju spavati u bolnici, jer neće imati vremena ići kući. Brže ih je, veli, probuditi dok su u bolnici, nego da "dolijeću iz kuće". Kao neposredno odgovornog za slom sistema prozvao je ministra zdravlja Zlatibora Lončara.
Nakon Panićevih prozivki, predsjednik države Aleksandar Vučić odgovorio je kako se ljekari bore kao heroji, "dok bi se neki koji stoje po strani trebali stiditi".
Međutim, Rade Panić nema se čega stiditi. On ne povlači ručnu nakon prozivki iz centara državne moći, nego još žešće nastavlja javnu bitku smatrajući da time samo može pomoći da se stanje popravi.
Uputio je i pismo predsjedniku Srbije Vučiću u kojem ga poziva da omogući TV dvoboj stručnjaka u emisiji koja bi imala radni naziv: "Ko je stvarno domaći izdajnik i strani plaćenik".
Panić podsjeća Vučića da ga proziva na televizijama s nacionalnom frekvencijom te da ga nikad nije propustio okarakterizirati kao osobu koja radi protiv države, a u konačnici i protiv zdravstvenog sistema u kojem radi i prima plaću od koje živi.
"Uvijek su povod bile istine koje sam izgovorio o aktuelnoj situaciji na terenu, a u skladu s odredbom Ustava Republike Srbije, član 51. Svako ima pravo da istinito, potpuno i blagovremeno bude informiran o pitanjima od javnog značaja i sredstva javnog informiranja su dužna to pravo poštovati. Da se ne radi o istinama, potkrijepljenim činjeničnim dokazima, do sada bih sigurno odgovarao ili barem trunuo u nekom istražnom zatvoru mjesecima. Bez mogućnosti da Vam drukčije odgovorim, pišem vam ovo javno pismo", naveo je dr. Panić.
Budući su obojica laici za epidemiologiju, Panićev prijedlog Vučiću je da omogući javni televizijski dvoboj između epidemiologa dr. Zorana Radovanovića i dr. Predraga Kona.
Već prije je Panić javno prozvao Kona da radi za vlast i ne vidi katastrofu te da istupa nečasno. Zamjerio mu je da je suučesnik u pokrivanju odgovornih za situaciju u kojoj su se našli svi građani Srbije, a posebno zdravstveni radnici.
Dr. Kon, je dobro poznat javnosti. On je svojevremeno kao oficir JNA obavljao dužnosti načelnika saniteta i upravnika garnizonske ambulante u Rumi, potom je u Beogradu, na VMA koncem osamdesetih specijalizirao epidemiologiju.