Komisija za utvrđivanje sukoba interesa na današnjoj sjednici u Sarajevu odlučila je da pokrene postupak o utvrđivanju sukoba interesa protiv Dragana Bogdanića, bivšeg SNSD-ovog poslanika u Parlamentu Bosne i Hercegovine, Muniba Jusufovića, bivšeg delegata SBB-a u Domu naroda PSBiH, Hakana Varana, člana Vijeća nacionalnih manjina BiH, Amela Kovačevića, generalnog direktora BH Telecoma, Sevlida Hurtića, ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, te Darka Šandare, savjetnika ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića.
Zanimljiva je bila rasprava članova Komisije o tome treba li se za pojedine od ovih nekadašnjih i aktuelnih funkcionera uopće utvrđivati sukob interesa.
Stimulacija, a ne sprečavanje sukoba interesa
Iako Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH jasno propisuje da imenovani ili izabrani funkcioneri i njihovi bliži srodnici ne mogu biti članovi uprave bilo kojeg privatnog preduzeća koje sklapa ugovore ili na drugi način posluje s institucijama koje se finansiraju iz budžeta na bilo kojem nivou, danas su članovi Komisije pokušavali dodatno obesmisliti ovaj zakon koji propisuje takve sankcije da one više stimuliraju nego što sprečavaju nekog od zvaničnika da se nađe u sukobu interesa.
Koliko je situacija s utvrđivanjem sukoba interesa u BiH apsurdna, pokazuju sljedeći primjeri o kojima se raspravljalo na današnjoj sjednici.
Naime, Komisija će se narednih mjeseci baviti s time kakvu će sankciju odrediti Draganu Bogdaniću, bivšem funkcioneru SNSD-a, koji je dok je bio državni poslanik u mandatu 2018. do 2022. godine, bio suvlasnik Zdravstveno-turističkog centra „Banja Vrućica“ u Tesliću.
Veći dio tog perioda na čelu tog centra bila je Bogdanićeva supruga koja je u ime Centra sklapala ugovore s institucijama BiH.
Da „vrana vrani oči ne vadi“ i da je apsurdno i besmisleno to što političari odlučuju o tome jesu li njihove stranačke bivše ili aktuelne kolege u sukobu interesa pokazala je i rasprava na današnjoj sjednici Komisije.
Tako je SNSD-ov član Komisije Radovan Kovačević, inače bivši Bogdanićev stranački kolega, ocijenio da se Bogdanić povukao iz politike, te da je prema njegovom mišljenju zbog „doprinosa Banje Vrućice“ zajednici Bogdanić zaslužio pohvale, a ne sankcije.
Cvitanović: Neka ministar podnese ostavku
Uprkos takvom stavu, postupak će ipak biti pokrenut, ali s obzirom na to da Zakon predviđa samo novčanu sankciju za funkcionere, odnosno određeni odbitak od plaće, za Bogdanića će se moći samo eventualno konstatirati da je bio u sukobu interesa, jer on više nije „na državnim jaslama“ i nema mogućnosti odbitka od plate.
Protiv Sevlida Hurtića, ministra za ljudska prava i izbjeglice, postupak je pokrenut jer je on vlasnik izdavačke kuća NAM iz Tuzle.
Na dva tendera Hurtićeva izdavačka kuća dobila je više od 1,4 miliona maraka iako je privatnim firmama državnih funkcionera izričito zabranjeno da sklapaju poslove vrednije od 5.000 KM s bilo kojim organom koji se finansira iz budžeta.
Radovan Kovačević, član Komisije, branio je danas i Hurtića, kazavši da je činjenica da je Hurtić ministar i da je i dalje vlasnik firme, ali da on nema izbora da se ne bavi tim poslom.
"To je jedino preduzeće koje ima autorska prava za udžbenike u Tuzlanskom kantonu. Kada to preduzeće ne bi nabavljalo udžbenike, djeca u tom kantonu ih ne bi imala", pojasnio je Kovačević, ne obazirući se uopće na striktne odredbe zakona.
Na ovu konstataciju reagirao je Safet Softić (SDA), član Komisije koji je kazao Kovačeviću:
“Dobro je da se brinete za Tuzlanski kanton“, na što je ovaj SNSD-ov delegat kazao:
"Mi se uvijek brinemo za sve“.
Član Komisije Ilija Cvitanović (HDZ1990) kao doprinos raspravi rješenja problema Hurtićevog sukoba interesa rekao je:
"Neka ministar podnese ostavku“, ali je ova opaska izrečena više u šali.
Protiv Amela Kovačevića, generalnog direktora BH Telecoma, postupak je pokrenut jer, prema prijavi Transparency International (TI) BiH, Kovačević nije mogao biti imenovan na funkciju generalnog direktora BH Telecoma, jer Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH ne dozvoljava savjetnicima izabranih zvaničnika da rukovode javnim preduzećima šest mjeseci nakon isteka mandata, što on nije ispoštovao, jer je na tu poziciju došao odmah s mjesta savjetnika Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova BiH.
Sinovi i supruge
Postupak protiv Hakana Varana pokrenut je zbog toga jer je on član Vijeća za nacionalne manjine, a istovremeno je bio direktor preduzeća New Horizonts koje je sklapalo ugovore sa institucijama koje su finansiraju iz budžeta u iznosu većem od 5.000 KM.
Dragan Knežević je prijavljen da je u sukobu interesa zbog toga što je bio član Upravnog odbora Agencije za sigurnost hrane, a istovremeno i v.d. direktora Veterinarskog centra Banja Luka koje je sklapalo ugovore sa institucijama u iznosu većem od 5.000 KM.
Protiv Saše Vidovića je pokrenut postupak za utvrđivanje sukoba interesa jer je kao savjetnik zamjenika ministrice civilnih poslova istovremeno je bio i osnivač i vlasnik hotela, a njegova supruga vlasnik preduzeća Auto komerc koji su sklapali ugovore sa institucijama u iznosu većem od 5.000 KM.
Za Muniba Jusufovića, postupak je pokrenut jer je u vrijeme dok je bio delegat u Domu naroda PSBiH, od 2020.do 2022. godine, njegov sin bio član Upravnog odbora Luka Brčko.
Darko Šandara je prijavljen da je kao savjetnik Nenada Nešića, ministra sigurnosti BiH, istovremeno i član Skupštine GP Put a.d. istočno Sarajevo koje sklapa ugovore sa institucijama u iznosu većem od 5.000 KM.