Kriminal

Kako je opljačkana pa ugašena Fabrika duhana Sarajevo

Nakon 142 godine postojanja, nekadašnji gigant Fabrika duhana Sarajevo odlazi u prošlost. Epilog je to blic-kriga kojeg su protiv ove nekada visoko-profitabilne kompanije povele štetočinske vladajuće strukture predvođene Strankom demokratske akcije.

Kriminal u ovog kompaniji cvjetao je od samog kraja rata. FDS je, kao i većina profitabilnih javnih kompanija, korištena kao vreća para i izvor finansiranja stranačkih ubleha i predizbornih akcija.

Negdje 2000. godine, u Nadzorni odbor ulazi rahmetli Nijaz Duraković. On je zatražio da u preduzeće uđu finansijski revizori, ali je to iz 'nekog' razloga osporila tadašnja SDA.

Radnja se dešava nakon što SDP preuzima vlast u Federaciji, i za premijera dolazi Alija Behmen umjesto Edhema Bičakčića (SDA).

Upravo tad, za direktora FDS-a dolazi i Edin Mulahasanović, koji je i trenutni direktor nečaga što je ostalo od FDS-a.

Nakoliko godina nako toga, u kompaniju ulazi Finansijska policija koja sastavlja iscrpan izvještaj koji je dostavljen i tužilaštvima.

Inspektori su utvrdili da je tadašnja Uprava FDS-a na čelu sa Mulahasanović muljala oko kapitala i dionica.

Kada su odradili što im je trebalo, krenula je i rasprodaja imovine FDS-a na skupocjenim lokacijama. Inspektori su utvrdili da je načinjena višemilionska šteta, koju u Tužilaštvu Kantona Sarajevo nisu prepoznali pa su obustavili istragu.

Na kraju je Vlada FBiH, preko Vakufske banke, ostala na 40 posto dionica i njih je premijer Fadil Novalić odlučio prodati. 15. septembra 2016. godine dionice su i prodate kompaniji British American Tobacco (BAT) za oko 42 miliona KM.

Međutim, nije sve baš tako.

Osim što su stručnjaci kao i opozicionari tvrdili da udio Vlade vrijedi barem duplo više, navodili se kako je FDS prodat fantomskoj firmi.

Iz SDP-a BiH tada su naveli da je BAT nije pravi kupac nego je to austrijska kompanija CID Adriatic Investments GmbH (CID), od koje bi BAT kao kasnije preuzela dijelove FDS-a.

"Državni kapital kupila je CID Adriatic Investments GmbH, firma registrovana u Beču, sa dva zaposlena radnika koja čak nema ni internet stranicu.

U saopštenju koje je javnosti uputila ova ‘renomirana kompanija’ jasno se navodi kako će nakon što se upišu u registru vrijednosnih papira kao vlasnici, do danas državnih dionica, krenuti u njihovu preprodaju kompaniji British American Tobaco. Dakle, jasno je kako su čelnici Vlade FBiH svjesno i u dogovoru sa njima poznatim osobama omogućili nezakonito bogaćenje onome ko stoji iza ove fantomske firme iz Beča”, navodili su iz SDP-a.

Dvije godine nakon toga, FDS doživaljava čudnu transformaciju.

CID, koji je trajno ostao vlasnik, je postepeno povećavao svoj udio. No, desetak posto dionica i dalje je u rukama malih dioničara.

BAT nikad nije preuzeo dionice FDS-a ali je, kako je saopšteno u januaru 2017., postigao dogovor s CID-om o preuzimanju duhanskog dijela poslovanja FDS-a. BAT je tada najavio da će preuzeti sve duhanske brendove i maloprodajno poslovanje.

BAT je, kako je i najavljeno, preuzeo maloprodajnu mrežu, odnosno lanac kioska Tobacco Press, i pripojio ga svojoj firmi iNovine. Zajedno s lancem trafika Lafka kojeg je preuzeo od Bulgartabaca, stvorio je najveću maloprodajnu mrežu u BiH. To je bio prvi dio koji je od dvojen od FDS-a i jedini koji je u potpunosti prešao u ruke BAT-a, pisao je tad Biznisinfo.

Nakon toga dolazi od odvajanja duhanskog od neduhanskog dijela poslovanja. To se dešava na način da se osniva nova firma FDS d.o.o. (za razliku od FDS d.d.). Ta firma se osniva početkom prošle godine da bi se bavila isključivo duhanskim biznisom.

No, njena budućnost je neizvjesna. Mediji su objavili da se proizvodnja nekih brendova seli iz BiH, pa se, naprimjer, Aura već proizvodi u Rumuniji. Osim toga, najavljeno je i gašenje nekih brendova jer je najavljeno da Aura postaje Lucky Strike.

Iz BAT-a nikad nisu krili da je proizvodnja sve manja i da duhanski biznis donosi gubitke, ali su za sve krivili crno tržište i akciznu politiku.

I sad mu je došao konačni kraj. 150 radnika ostat će bez posla, a nekadašnji simbol Sarajeva, koji je proizvodio i čuveni sarajevski Marlboro, odlazi u prošlost.

Pokušali smo kontaktirati Edina Mulahasanovića, no nije odgovarao na naše pozive, a iz njegove kancelarije su nam kazali da je 'na sastanku'. Očigledno cjelodnevnom.

Clicky