Dobre navike

Kako izdržati dan nakon neprospavane noći

Teško je ostati koncentriran i na vrhuncu zadatka cijeli dan ako ste loše spavali ili niste spavali uopće. Ako imate problema sa nesanicama onda će vam dobro doći savjeti kako da ostanete koncentrirani nakon neprospavane noći.

Iako je između 6-8 sati sna noću idealno da bi se propisno odmorili malo je onih koji dostignu tu brojku jer čak 65 posto ljudi pati od neke vrste problema sa spavanjem ili jednostavno ne stiže da spava koliko bi trebalo. Ono što znaju svi koje muče nesanica jeste činjenica da se posao i porodične obaveze ne mogu tek tako odgoditi bez obzira na umor i zato vam donosimo korisne savjete kako da ostanete dosljedni i obavite sve kako treba bez obzira na besanu noć.

Odredite prioritete. Kad smo previše umorni naš mozak nije dovoljno sposoban da donosi dobre odluke i zato ako patite od nesanica najbolje je da u dijelu dana kad ste najodmorniji napravite plan prioriteta za sutra. Na taj način nećete morati donositi odluke u hodu, pospani i umorni već ćete znati šta treba da uradite.

Izađite napolje. Čak i kad smo jako pospani sunce ili neko dobro osvijetljeno mjesto može pomoći da se razbudimo. U mozgu postoji nukleus koji se naziva cirkadijalni pejsmejker koji je zadužen za ciklus spavanja i buđenja. Ukoliko odmah ujutro izađete na sunce nukleus će slati signale tijelu da je budno. Umjesto autom ili gradskim prijevozom idite na posao pješice, a polusatna šetnja će biti dovoljna da vas razbudi. Ako je napolju oblačno u kancelariji upalite sva svjetla koja će na mozak utjecati baš kao sunce.

Odspavajte. Ako vam obaveze i posao to dozvoljavaju pokušajte odspavati 20-ak minuta tokom pauze za ručak. Iako nekim ljudima tako kratak san napravi još više štete nekima pomogne da se odmore i da se osjećaju bolje. Nemojte spavati duže od 20 minuta, namjestite alarm da vas san ne prevari.

Krećite se. U trenucima kad ste umorni i pospani sigurno vam je odlazak u teretanu posljednja stvar na pameti, ali treba da znate da fizička aktivnost može imati stimulativni efekt i zato se pokrenite onda kad ste najumorniji. Pazite samo da vježbe odradite ujutro po buđenju ili u rano poslijepodne jer vježbanje pred spavanje može utjecati na san. Veoma je važno da se pridržavate svoje rutine vježbanja čak i kada dobro spavate.

Pijte kafu, ali ne pretjerujte. Postoji jako dobar razlog zašto je kafa baš “jutarnje piće”. Naravno zbog kofeina koji blokira hemikalije za san i podstiče proizvodnju adrenalina. Konzumiranjem određenih količina kofeina obezbjeđujemo sebi trenutno razbuđivanje. Pazite samo da ne pretjerate sa kafom posebno ako niste neko ko kafu pije redovno jer možete postati nervozni i anksiozni. Utjecaj kofeina može trajati i do osam sati, a izbjegavajte da pijete pića bogata kofeinom u poslijepodnevnim satima.

Rashladite se. Toplije temperature obično uspavljuju ljude i zato ako ste proveli neprospavanu noć i jedva držite glavu, namnestite klimu da rashladi prostoriju u kojoj boravite i veoma brzo ćete se razbuditi. Dan možete započeti i tuširanjem hladnom vodom.

Pijte puno vode. Možda voda nema direktne veze sa pospanošću, ali veoma je važno da budete dovoljno hidrirani jer i najblaži oblik dehidracije samo pojačava posljedice nespavanja i osjećate se još umornije i pospanije. Nakon neprospavane noći tokom dana obavezno popijte tih 8 čaša vode dnevno, a ukoliko vježbate ili više vremena provodite napolju onda tu količinu slobodno povećajte.

Iako je dobar odmor ključna stvar da bismo dobro funkcionisali tokom dana, uz ove savjete niko neće primijetiti da ste cijelu noć proveli budni.

Clicky