Prema novom istraživanju, manje spavanja moglo bi se povezati s jačom emocionalnom reakcijom na stresne događaje. Kada spavate kraće od uobičajenog više ćete reagirati na dnevne stresore i oni će više utjecati na vas.
Gotovo 2.000 odraslih Amerikanaca u dobi od 33 do 84 godine anketirano je osam dana uzastopno, a ispitivalo se njihovo trajanje sna, dnevne stresore, broj pozitivnih događaja koje su doživjeli i kako je to utjecalo na njih tokom dana.
Općenito, ispitanici su izvijestili da imaju manje stresan dan kad su više naspavani.
Uz to, utvrđeno je da su ispitanici koji su imali neko kronično stanje 'reaktivniji na pozitivne događaje' kada bi više spavali.
Kad ljudi dožive nešto pozitivno, poput zagrljaja ili vremena provedenog u prirodi, obično se osjećaju sretnije tog dana. Ali kada spavaju manje nego inače, ne mogu reagirati tako na dobre osjećaje jer su jednostavno preumorni.
Preporučena smjernica za dobar san je najmanje sedam sati. Procjenjuje se da svaka treća odrasla osoba ne ispunjava ovaj zdravstveni zahtjev.
Dugotrajno poboljšanje trajanja sna ne samo da olakšava stresne dane, već se potencijalno umanjuje rizik povezan s mentalnim poremećajima, hroničnim zdravstvenim stanjima ili čak preranom smrću, piše Fox News.