Sjeverna Koreja je prošle sedmice lažirala test "čudovišnog projektila", a oružje interkontinentalnog dometa eksplodiralo je u zraku, tvrdi južnokorejska vlada.
Dužnosnici odbrane rekli su južnokorejskim zastupnicima da je interkontinentalna balistička raketa Hwasong-17 (ICBM) za koju je Pyongyang tvrdio da je ispalio u četvrtak zapravo modificirana verzija manjeg Hwasonga-15, koji je posljednji put testiran prije četiri godine, piše Times.
Očigledna obmana oko probnog lansiranja, koja je uključivala ekstravagantni film u hollywoodskom stilu o vrhovnom vođi, Kim Jong-unu, došla je nakon neuspjelog pokušaja 16. marta, za koji se kaže da je kiša padala preko rubnih dijelova Pjongjanga.
Naglašava činjenicu da su, unatoč značajnom napretku u tehnologiji projektila, Kimovi ICBM, njegovo najmoćnije oružje, još uvijek u razvoju i možda neće biti u stanju pouzdano ispuniti svoju stratešku funkciju - isporuku nuklearnih bojevih glava kopnu Sjedinjenih Država.
Raketa ispaljena prošlog četvrtka iz zračne luke Sunan u Pjongjangu letjela je pod oštrim uglom, donijevši je do maksimalne visine od 6.250 km. Prešao je 1.090 km i sletio u Japansko more.
Sjeverna Koreja je tvrdila da bi, da je ispaljena na ravnijoj putanji, imala domet od 9.000 milja, 1.800 milja dalje od Hwasong-15, i dovoljan da pogodi gotovo svaku tačku na planeti, uključujući cijelu Evropu i Sjevernu Ameriku.
Državni mediji objavili su video na kojem Kim očito daje naredbu za lansiranje projektila s produkcijskim vrijednostima bližim onim u muzičkom videu od konvencionalne hagiografske propagande Pjongjanga. Vrhovni vođa snimljen je u usporenoj snimci, kako se šepuri uz svoje generale, odjeven u kožnu jaknu.
Hwasong-17, prvi put prikazan na vojnoj paradi 2020., jedna je od najvećih raketa na svijetu koja se ispaljuje iz mobilnog lansera i ovo bi bio prvi put da je testiran.
Ali analiza južnokorejskog ministarstva obrane sugerira da je projektil koji je uspješno poletio bio Hwasong-15, isti onaj testiran 2017. nekoliko mjeseci prije nego što je Sjever najavio sada napušteni moratorij na ICBM i testiranja nuklearnih bojevih glava.
Ministarstvo je zastupnicima na brifingu reklo da je prilagođeno kako bi mu omogućilo da leti dalje i duže, vjerovatno smanjenjem veličine lažne bojeve glave.
"Iako projektil ispaljen 24. marta izgleda kao Hwasong-17 zbog povećanja svoje najveće visine i vremena leta, naša je procjena da je sličniji Hwasongu-15", saopćilo je ministarstvo.
Analiza sjene i vremena sugerira da film Kim na lansiranju nije snimljen u vrijeme za koje se tvrdilo. Sjene ukazuju na to da je snimljen ujutro, a ne u vrijeme uspješnog testa poslijepodne.
Prošli četvrtak vrijeme je bilo oblačno, ali vedro nebo u filmu bilo je vidljivo osam dana ranije kada se činilo da se dogodio prethodni neuspjeli test. Film koji prenosi web stranica NK News, prikazuje crvenu kuglu dima od prividne eksplozije ubrzo nakon lansiranja i tragove dima. Web stranica citira svjedoke u Pjongjangu koji su čuli eksplozivne zvukove iznad glave.
Ha Tae-keung, član južnokorejskog parlamentarnog odbora za obranu koji je upoznat s eksplozijom, rekao je da je oštetila neke domove, iako nisu prijavljeni smrtni slučajevi ili povrijeđeni.
"Fragmenti su kišili na Pjongjang", rekao je novinarima. “To je zaprepastilo građane. . . uznemirujući javno raspoloženje.”
Japan, međutim, i dalje vjeruje da je testirano oružje novo, a američko ministarstvo odbrane priopćilo je da još uvijek analizira test.
"I dalje smo zabrinuti zbog Sjevernokorejaca, njihovog pokušaja da nastave poboljšavati svoje nuklearne sposobnosti, kao i njihove sposobnosti balističkih projektila", rekao je glasnogovornik Pentagona. “To predstavlja prijetnju sigurnosti na poluotoku i regiji, našim saveznicima i partnerima.”