Na kraju vrlo teške sedmice za Juventus, predsjednik kluba Andrea Agnelli spustio se u svlačionicu i, prema priznanju trenera Maxa Allegrija, "dirljivim govorom" ohrabrio nogometaše. Juventus je danas u takvoj krizi da mu i uoči dvoboja sa slabašnom Salernitanom (utorak, 20.45) treba predsjednikova injekcija samopouzdanja.
Sredinom sedmice "stara dama" ubilježila je najteži poraz u posljednjih 17 godina (0-4 kod Chelseaja). Nekoliko dana poslije upisala je prvi domaći poraz protiv Atalante u 32 godine. Vrijeme između ova dva debakla popunila je potencijalno najtežim porazom: na vrata su joj u četvrtak zakucali istražitelji italijanske finansijske policije (Guardia di Finanza). Dva su dana češljali transfere kluba jer sumnjiče Juventus da je previše kreativno vodio knjigovodstvo. Spominju se malverzacije teške čak 282 miliona eura.
Istraga obuhvaća predsjednika Agnellija, dopredsjednika Pavela Nedveda i bivšeg sportskog direktora Fabija Paraticija, koji je u međuvremenu postao zaposlenik Tottenhama. Također, pod povećalom su i trojica šefova klupskog finansijskog sektora, Stefano Cerrato, Stefano Bertola i Marco Re.
Kako je konkretno varao Juve? Umjetno pumpajući cijene igračima, obilato koristeći činjenicu da na transfernom tržištu ne postoji jasan cjenovni "benchmark". Tako je Miralem Pjanić mogao na papiru koštati 60 miliona eura, iako ga klub nije mogao prodati niti za dvostruko manji iznos. Pjanić je otišao u Barcelonu u trampi za Arthura, kojem je također "vulkanizerskim radovima" napumpana vrijednost. Juve i Barca su na papiru zavrtjeli bogatstvo, a da u stvarnosti nisu okrenuli niti novčić.
Treba li se klub sada bojati još jedne prisilne selidbe u Serie B? Talijanski mediji ne vjeruju u mogućnost najcrnjeg scenarija. Spominju da su se 2008. godine na optuženičkoj klupi s istim ovakvim optužnicama našli Milan, Inter i Chievo. Milanski klubovi izvukli su se bez kazni, a Chievo je bio kažnjen oduzimanjem tri boda.