Vijesti

Josep Borrell na hitnoj sjednici Generalne skupštine UN: Rusija mora odgovarati za ratne zločine

Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini objavila je izjavu Josepa Borrella u ime EU na hitnoj sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih naroda o Ukrajini.

Borrell, visoki predstavnik Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku te potpredsjednik Evropske komisije, izjavio je sljedeće:

"Gospodine predsjedniče, Generalna skupštino, poštovani delegati, dame i gospodo. Ove sedmice se navršava godinu od početka protivpravne invazije Rusije na Ukrajinu.

Josep Borrell: Nesporan primjer agresije

Svi znaju. Bio je to i ostao nesporan primjer agresije jedne od stalnih članica Vijeća sigurnosti. Riječ je o Rusiji. Svi znaju. Evidentno kršenje međunarodnog prava i principa Povelje UN-a.

Svijetu je potreban mir u Ukrajini i Ukrajinci zaslužuju mir, nakon svih patnji. Ali ne i bilo kakav mir. Potreban nam je mir temeljen na principima Povelje UN-a. Zbog toga smo u ovoj Sali. To je predmet rezolucije koju je predstavila Ukrajina.

Da iznova istaknemo našu podršku Ukrajini i utvrdimo mirovne principe. Želim da naglasim da ovaj rat protiv Ukrajine nije samo „evropsko pitanje“. Niti je riječ o slučaju „Zapada protiv Rusije“.

Naprotiv, ovaj protivpravni rat se tiče svih i na sjeveru, jugu, istočno i zapadno. Cijelog svijeta.

Danas smo ovdje da ponovimo našu podršku suverenitetu Ukrajine i njenom teritorijalnom integritetu unutar njenih međunarodno priznatih granica, kao i za svaku drugu članicu UN-a.

Suverenitet. Teritorijalni integritet. To su principi koji su svakodnevno meta ruskih napada u Ukrajini.

To su isti principi koje smo dužni poštovati bilo gdje u svijetu, svakoga dana. Ako danas ne osudimo i ne zaustavimo ruska dejstva u Ukrajini, veći je rizik da se neka druga zemlja, drugdje u svijetu, suoči sa sličnom agresijom.

Niko se ne može osjećati bezbjedno u svijetu u kojem bi se protivpravna upotreba sile normalizovala. Prema članu 51. Povelje UN, Ukrajina ima neotuđivo pravo da se brani – baš kao i svaka druga članica UN-a.

Ukrajina ima pravo da se brani i zaštiti svoj narod od svakodnevnog granatiranja od strane ruske vojske. Uvažene ekselencije, drage kolege,

Evropska unija je oduvijek bila mirovni projekt. Postigli smo značajne uspjehe u uspostavljanju mira na evropskom kontinentu i njegovoj promociji širom svijeta. Mir je utkan u našu DNK, naše korijene.

Kada je u pitanju Ukrajina, prava pitanja danas jesu kakav mir. Da, okončati rat. Ali kako okončati rat? Na koji način? Prvi očigledan korak ka miru je da Rusija prekine svoje napade.

Povući sve snage

Mora prekinuti sva neprijateljstva i povući sve svoje snage i vojnu opremu sa ukrajinskog tla. I to mora učiniti bez odlaganja, u cijelosti i bezuslovno.

Dok se to ne desi, EU nastavlja pružati Ukrajini potrebnu podršku za odbranu svog naroda, što je u skladu s Poveljom UN-a. Također nastavljamo pružati humanitarnu i finansijsku pomoć.

I radit ćemo na tome da Rusija odgovara za svoje postupke i ratne zločine. Kao što znamo iz iskustva, nema trajnog mira bez odgovornosti. Istovremeno, nastavljamo podržavati želju Ukrajine za pravednim mirom, u skladu sa Poveljom UN-a.

Dva su paralelna pravca djelovanja i to podrška Ukrajini i postizanje mira. Nije to ili-ili. Ova dva pravca nisu nekompatibilna. Štaviše, međusobno se nadopunjuju.

Svi znate za formulu mira predsjednika Zelenskog. Kao EU, mi je podržavamo. I radit ćemo na mobilizaciji najšire moguće međunarodne podrške u tom pravcu.

U konačnici, odgovornost je svih nas da radimo na pravednom i trajnom miru, kao što je navedeno u ovoj rezoluciji koju je predložila Ukrajina. Generalni sekretar UN-a se stavio na raspolaganje kako bi pomogao da se okonča ovaj rat. I u tome uživa našu podršku.

Drugi su također doprinijeli diplomatskim naporima. Svrha ove rezolucije je da podrži i ohrabri ove napore u postizanju mira.

Bjelorusija pokušava unijeti konfuziju

Mi iz Evropske unije smo radili u tijesnoj saradnji sa Ukrajinom i partnerima tokom čitavog pripremnog procesa na transparentan i inkluzivan način.

Bili smo inkluzivni i transparentni u najvećoj mogućoj mjeri. Amandmani i komentari dati u dobroj namjeri adekvatno su razmotreni i uzeti u obzir koliko god je to bilo moguće.

Zahvaljujemo se svim delegacijama koje su radile zajedno s nama. Tekst je zasigurno dodatno osnažen zahvaljujući njihovom angažmanu. Predlažući dodatne amandmane u ovom trenutku, Bjelorusija pokušava unijeti konfuziju u procesu, u okolnostima kada je tekst pred članstvom jednostavan poziv na mir u skladu sa Poveljom UN-a.

Ovi amandmani nisu dati u dobroj vjeri. Manipulativni su jer ne odražavaju situaciju na terenu, a to je neopravdana i neisprovocirana agresija jedne zemlje članice na drugu. Glasat ćemo protiv ovih amandmana i pozvati sve države članice UN-a da učine isto i podrže nacrt rezolucije koji je predložila Ukrajina.

Svijetu je potreban mir

Tekst koji je pred nama danas je u velikoj mjeri u skladu sa molbom generalnog sekretara UN-a na njegovom obraćanju Generalnoj skupštini 6. februara.

Kako je ispravno naglasio: „Svijetu je potreban mir. Mir u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija i međunarodnim pravom“.

Iz svih ovih razloga, molim vas da nam se pridružite u podršci ovoj Rezoluciji Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i glasate za usvajanje.

Ovo je trenutak za svaku članicu UN-a da istupi i hrabro iznese svoj stav", navodi se u saopćenju.

Clicky