korak naprijed

Još nije viđeno: Rendgenska slika koja pokriva pola svemira

Ovo prvo izdanje podataka eRASS (DR1) javno objavljuje ne samo izvorni katalog, već i slike rendgenskog neba

Prvo izdanje podataka eROSITA pregleda neba objavljuje dosad najveći katalog kosmičkih izvora visoke energije.

Njemački konzorcij eROSITA objavio je podatke za svoj udio u prvom istraživanju cijelog neba rendgenskim teleskopom koji leti na satelitu Spectrum-RG (SRG). S oko 900.000 različitih izvora, prvi eROSITA All-Sky Survey (eRASS1) dao je najveći katalog X-zraka ikada objavljen.

Uz podatke, konzorcij je objavio niz naučnih radova koji opisuju nove rezultate u rasponu od studija nastanjivosti planeta do otkrića najvećih kosmičkih struktura. Na temelju samo prvih šest mjeseci promatranja, eROSITA je već otkrila više izvora nego što je dosad bilo poznato u 60-godišnjoj historiji rendgenske astronomije. Sada dostupni svjetskoj naučnoj zajednici, podaci će revolucionirati naše znanje o svemiru na visokim energijama.

Promatranja eRASS1 teleskopom eROSITA obavljena su od 12. decembra 2019. do 11. jula 2020. U najosjetljivijem energetskom području detektora eROSITA (0,2-2 keV), teleskop je detektirao 170 miliona fotona X-zraka, za koje se može točno izmjeriti dolaznu energiju i vrijeme dolaska. Katalog je zatim konstruiran, nakon pažljive obrade i kalibracije, otkrivanjem koncentracija fotona na nebu na svijetloj, velikoj, difuznoj pozadini. Nakon eRASS1, eROSITA je nastavila skenirati nebo i prikupila nekoliko dodatnih istraživanja cijelog neba. Ti će podaci također biti objavljeni u svijetu sljedećih godina.

Katalog eRASS1 uključuje oko 710.000 supermasivnih crnih rupa u dalekim galaksijama (aktivne galaktičke jezgre), 180.000 zvijezda koje emitiraju rendgenske zrake u našem vlastitom Mliječnom putu, 12.000 klastera galaksija, plus mali broj drugih egzotičnih izvora poput binarnih zvijezda koje emitiraju X-zrake, ostataka supernova, pulsara i drugih objekata.

"Ovo su zapanjujuće brojke za rendgensku astronomiju", kaže Andrea Merloni, glavni istraživač eROSITA-e i prvi autor eROSITA kataloga. "Otkrili smo više izvora u 6 mjeseci nego što su to učinile velike vodeće misije XMM-Newton i Chandra u gotovo 25 godina rada."

Usklađeno s objavom, njemački konzorcij eROSITA poslao je gotovo 50 novih naučnih publikacija u recenzirane časopise. Većina novih radova pojavljuje se s odabranim otkrićima uključujući ogromnu nit netaknutog toplo-vrućeg plina koji se proteže između dvije galaksije i dvije nove crne rupe s 'kvaziperiodičnom erupcijom', a tu su i studije o tome kako zračenje rendgenskih zraka sa zvijezda može utjecati na atmosferu i zadržavanje vode planeta u orbiti, te statistička analiza treperenja supermasivnih crnih rupa.

Ovo prvo izdanje podataka eRASS (DR1) javno objavljuje ne samo izvorni katalog, već i slike rendgenskog neba pri višestrukim energijama rendgenskih zraka, pa čak i popise pojedinačnih fotona s njihovim položajima na nebu, energijama i preciznim vremenima dolaska. Softver potreban za analizu podataka eROSITA također je uključen u izdanje. Za mnoge klase izvora, dodatni podaci iz drugih valnih područja također su uključeni u takozvane kataloge "dodane vrijednosti" koji nadilaze čiste rendgenske informacije.

Glavni naučni cilj je bio ograničiti kozmološke modele korištenjem klastera galaksija. Kosmološki rezultati, temeljeni na dubinskoj analizi klastera eRASS1, bit će objavljeni za otprilike dvije sedmice.

Slične vijesti