Znamo da u svijetu već ima puno razloga za brigu, ali nažalost nuklearni rat treba gurnuti malo više na popisu, prema glavnom sekretaru UN-a.
Antonio Guterres danas je dao strašno upozorenje da je 'čovječanstvo samo jedan nesporazum, jednu pogrešnu procjenu, daleko od nuklearnog uništenja'.
Rekao je da su sukobi na Bliskom istoku i u Aziji već vidjeli regije koje su 'na rubu katastrofe'.
Krize u Ukrajini i na Korejskom poluotoku također su opasne tačke, rekao je.
Komentirao je na otvaranju jednomjesečne konferencije za reviziju Ugovora o neširenju nuklearnog oružja.
Ovaj značajan sporazum potpisan je prije više od 50 godina s ciljem sprečavanja širenja nuklearnog oružja i konačnog postizanja svijeta bez nuklearnog oružja.
Guterres je rekao ministrima, dužnosnicima i diplomatima da se sastanak održava 'u kritičnom trenutku za naš kolektivni mir i sigurnost' i 'u vrijeme nuklearne opasnosti kakva nije viđena od vrhunca Hladnog rata'.
Rekao je da je razlog zašto do sada nismo vidjeli nuklearnu katastrofu uglavnom slučajan.
'Do sada smo imali nevjerovatnu sreću', rekao je. ‘Ali sreća nije strategija.’
Konferencija je 'prilika da se razviju mjere koje će pomoći u izbjegavanju određene katastrofe i staviti čovječanstvo na novi put prema svijetu bez nuklearnog oružja', rekao je.
Guterres je upozorio da 'geopolitičko oružje doseže nove vrhunce', gotovo 13.000 komada nuklearnog oružja nalazi se u arsenalima širom svijeta, a zemlje koje traže 'lažnu sigurnost' troše stotine milijardi dolara na 'oružje sudnjeg dana'.
'Sve to u vrijeme kada rizici od širenja rastu, a zaštitne ograde za sprečavanje eskalacije slabe', rekao je, 'I kada krize – s nuklearnim prizvukom – bujaju od Bliskog istoka i Korejskog poluotoka do ruske invazije na Ukrajinu. '
Pozvao je sudionike konferencije da hitno osnaže i reafirmiraju '77 godina staru normu protiv upotrebe nuklearnog oružja'; nemilosrdno rade na uklanjanju nuklearnog oružja uz nove obaveze smanjenja arsenala; pozabave se 'gorućim napetostima na Bliskom istoku i u Aziji'; i promoviraju miroljubivu upotrebu nuklearne tehnologije.
Today, humanity is just one misunderstanding, one miscalculation away from nuclear annihilation.
— António Guterres (@antonioguterres) August 1, 2022
The Conference of the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons is an opportunity to agree on the measures that will help avoid certain disaster. pic.twitter.com/Ht4mm7RFMj
"Today, humanity is just one misunderstanding, one miscalculation away from nuclear annihilation."
— United Nations (@UN) August 1, 2022
-- @antonioguterres says this week's nuclear non-proliferation conference is taking place at a critical juncture for world's collective peace & security. https://t.co/PHjQhSAqyx pic.twitter.com/RwiunF53KR
'Buduće generacije računaju na vašu predanost da se povučete iz ponora', rekao je ministrima i diplomatima. 'Ovo je naš trenutak da se suočimo s ovim temeljnim testom i podignemo oblak nuklearnog uništenja jednom zauvijek.'
Na snazi od 1970. godine, Ugovor o neširenju naoružanja poznat kao NPT ima najširu privrženost od svih sporazuma o kontroli naoružanja, sa 191 zemljom članicom.
Prema njegovim odredbama, pet izvornih nuklearnih sila – SAD, Kina, Rusija (tada Sovjetski Savez), Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska – pristale su pregovarati o konačnom uklanjanju svojih arsenala, a države bez nuklearnog oružja obećale su da ga neće nabaviti u zamjenu za garanciju da će moći razvijati nuklearnu energiju u miroljubive svrhe.
Indija i Pakistan, koji se nisu pridružili NPT-u, dobili su bombu. Isto je učinila i Sjeverna Koreja, koja je ratificirala pakt, ali je kasnije objavila da se povlači. Za Izrael koji nije potpisnik vjeruje se da ima nuklearni arsenal, ali to niti potvrđuje niti negira.
Bez obzira na to, ugovor je zaslužan za ograničenje broja novih nuklearnih zemalja kao okvir za međunarodnu saradnju u razoružanju.
Sastanak, koji završava 26. augusta, ima za cilj stvaranje konsenzusa o sljedećim koracima, ali mala su očekivanja za postizanje značajnog sporazuma.