Naučnici su nedavno ostvarili izuzetno otkriće u okeanu i otkrili neobična crna jaja na dubini od 6.200 metara.
Dok ljudi mogu da rone samo do dubine od 332,35 metara, određena stvorenja se uspešno nastanjuju na stotinama metara ispod olupine Titanica, suočavajući se sa ekstremnim pritiscima, ograničenom svjetlosti i hladnoćom.
Ovo izvanredno otkriće potiče od istraživanja dr. Iasunori Kanoa sa Univerziteta u Tokiju.
Korištenjem vozila na daljinsko upravljanje (ROV) u Kurilsko-kamčatskom rovu u sjeverozapadnom Tihom okeanu, Kano je naišao na crna jaja koja su bila teško dostupna na toj dubini.
Nakon uzimanja uzoraka, Kano se konsultovao s doktorom Keichijem Kakuimom sa Univerziteta Hokaido, koji je bio koautor istraživanja.
Prvobitno su mislili da jaja pripadaju protistima (jednoćelijskim organizmima), ali mikroskopski pregled jednog jajeta otkrio da curenje mliječne tečnosti.
Dodatnom analizom otkriveno je da su misteriozne crne kugle zapravo čaure ravnih crva, poznatih kao pljosnati crvi ili platihelminti.
Studija koju je objavio časopis Biology Letters pruža dublji uvid u život ovih organizama u najdubljim dijelovima okeana.
"Ovo otkriće ne samo da postavlja rekord kao najdublje slobodno živo stvorenje na Zemlji, već ukazuje i na zapanjujuću sličnost u razvoju između dubokomorskih i plitkovodnih pljosnatih crva.
Ovi crvi prilagodili su se fiziološkim i ekološkim izazovima adaptacije, a ne razvojnim izazovima.
Sličnost u razvoju između plitke vode i ekstremnih dubina sugeriše da su se ovi organizmi suočavali sličnim izazovima tokom evolucije", naglašava Kanoa, prenosi Money Control.