Umak od paradajza jedna je od omiljenih baza brojnih ljetnih jela, bilo u kombinaciji s tjesteninom, povrćem ili mesom. A da biste dobili umak u kojem ćete uživati, najvažnije je da odaberete slatki paradajz koji ne sadrži previše vode. Tim se pravilom vodi poznata chefica Lidia Bastianich, koja svojim umacima od paradajza voli dodati i kick ljutine.
Kako kaže, Lidia nikad ne miksa paradajz u blenderu jer se skupi previše zraka, a izgubi se i dio lijepe boje. Bolje ih je nasjeckati ili samljeti, a zatim dodati malo vode i ljutu papričicu. Kako biste dobili marinaru, umak koji je nešto rjeđi od tipičnog, gustog umaka od paradajza, kuhajte ga 20 minuta i dobit ćete odličan okus.
"Ovo je jedan od onih umaka koje morate probati, a kada to učinite, postat će jedan od standardnih recepata koje ćete koristiti. Brz je, jednostavan i nutritivno dobar te je osnova za mnoge druge recepte. Možete ga i zamrznuti te čuvati mjesec do dva. Iskoristite sočni zreli paradajz, a ako vam nije pri ruci, možete upotrijebiti konzervirani paradajz sorte šljivar", savjetuje chefica i dodaje kako u slučaju da koristite svježi paradajz možete slobodno povećati količinu maslinova ulja. Također, umjesto ljute papričice poslužit će i prstohvat pahuljica čilija.
Sastojci za umak od paradajza:
60 ml maslinova ulja (120 ml ako koristite paradajz iz limenke)
8 čehni bijelog luka
1400 g svježeg zrelog paradajza ili 1 kg pelata iz limenke
1 ljuta papričica (peperoncino)
10 listova bosiljka
Priprema umaka od paradajza:
- Zagrijte maslinovo ulje na srednje jakoj vatri. Dodajte protisnuti bijeli luk i kuhajte oko 2 minute.
- Dodajte paradajz i kuhajte dok ne provrije pa začinite solju i dodajte ljutu papričicu (koju kasnije možete izvaditi).
- Smanjite vatru i pirjajte, lomeći paradajz kuhačom dok se kuhaju, sve dok se umak ne zgusne, oko 20 minuta. Umiješajte bosiljak otprilike 5 minuta prije nego što je umak gotov.
- Probajte umak i po potrebi dodajte so i biber.