Politika

Jedan sasvim neobičan sastanak

Iako bez konačnog dogovora i rezultata po ključnoj temi najnovije sjedeljke vladajuće petorke od jučer, sastanak nije bio bez konkretnog rezultata.

Očekivano sastanak je prošao u napetoj atmosferi, s manjkom onoga na čemu Edin Forto insistira - kulture dijaloga - a, ogroman protisak bio je upravo na strankama Trojke.

Iako je sastanak počeo turbulentno, njegov kraj bio je kontra od toga i za političke prilike u BiH - neobičan.

U konstalaciji odnosa, bahatost i rušilačke nagone koje ima Milorad Dodik, jasno je da ih ukrotiti može samo pravna država i institucije međunarodne zajednice čija se reakcija i očekuje.

Od Trojke se očekivao brutalan stav, pa čak i blokada državnih institucija dok Dodik ne povuče sporni zakon o Ustavnom sudu BiH, a pritisak je bio i da napuste vlast. Doduše od onih koji bi da u nju ulete kao u hokejaškim izmjenama.

Povlačeći paralelu između ove krize i drugih kriza koje je Dodik fabricirao za vrijeme njegovo koaliranja sa SDA i DF, jasno je vidljivo da nema on nema više sagovornika u ratnohuškačkim izjavama.

Dodik je zajedno sa Bakirom Izetbegović u to vrijeme do savršenstva doveo praksu prepucavanja pričajući o oružju, naoružavanju i prebrojavanju.

Ovaj put je to na sreću građana izostalo, šok i fokus je bio ustvari na tome da će se 'zaraćene' strane uopće sastati i razgovarati o problemima i otvorenim pitanjima - pa makar to bilo i otvoreno potkopavanje države BiH.

A, već u samom startu Trojka je dobila prednost - onu 'domaćeg terena'.

Dok su iz opozicionog tabora SDA i DF optuživali da konstantno idu na noge Dodiku i Čoviću ovaj put su u tišini posmatrali obrnutu situaciju - i Dodik i Čović došli su u Konjic Nikšiću na noge.

Na sastanku, Nermin Nikšić, Elmedin Konaković i Edin Forto imali su dvije opcije - blokirati sve ili natjerati Dodika da radi u interesu BiH.

I čini se da su u tome uspjeli.

Blokade su do sada bile uobičajen odgovor i SNSD-a i SDA na razne probleme u državi pa je prošli saziv Vijeća ministara BiH ušao u historiju kao najneaktivniji i najlošiji ikad.

A, novo Vijeće ministara izgleda će početi usvajati ono što je trebalo još davno - 14 prioriteta Evropske komisije.

To je čak i sam Dodik kazao nakon sastanka ističući da je rok do oktobra da se evropski zakoni usvoje.

Prema informacijama Raporta, Dodik je čak tokom sastanka iza otvorenih vrata kazao da želi da se ti zakoni usvoje i da se napravi pomak na evropskom putu BiH.

Sve to ustvari pokazuje da je su stranke Trojke dugoročno napravile bolji izbor - onaj koji podrazumijeva rad i jačanje institucija BiH što donose evropski zakoni koje će i u ćošak satjerani Dodik podržati i usvojiti.