el nino divlja y

Jedan od najviših gradova na svijetu pred katastrofom, vlasti uvele restrikcije: Nemojmo trošiti ni kap vode

Gradske vlasti u kolumbijskog prijestonici Bogoti, upozorile su u ponedjeljak stanovnike da bi trebalo da ograniče upotrebu vode, jer suša, koju podstiče takozvani El Nino, gura rezervoare prema rekordno niskim nivoima.

Kako prenose svjetski mediji, ovo pravilo stupilo je na snagu u četvrtak ujutro. Bogota i desetine okolnih gradova podijeljeni su u devet različitih zona sa isključenom tekućom vodom za domaćinstvo na 24 sata u svakoj zoni na rotaciji koja će se resetovati svakih 10 dana. Ova mjera će pogoditi oko devet miliona ljudi.

"Postoje planovi za vanredne situacije kako bi se osiguralo da škole i bolnice imaju kontinuirano snabdijevanje", saopštile su vlasti.

Rezervoari dostigli historijski niske nivoe

Mjera ograničenja upotrebe vode je dio hitnog plana koji je uvela kolumbijska vlada i gradonačelnik nakon što su rezervoari dostigli "historijski niske" nivoe.

Rezervoari Čuza i San Rafael, dio sistema Čingaza koji osigurava 70 posto vode za piće u gradu su na posebno kritičnim pozicijama, prema lokalnim vlastima, piše CNN.

Ne trošiti ni kap

"Nemojmo trošiti ni kap vode u Bogoti u ovom trenutku, to će nam pomoći da se ova ograničenja brže ukinu ili smanje", rekao je gradonačelnik Carlos Fernando Galan.

Galan je pozvao na "promjenu ponašanja koja je održiva tokom vremena i garantuje da je vode dovoljno za sve", dodajući da su kapaciteti nekih rezervoara manji od 20 posto u poređenju sa historijskim proshecima za ovo doba godine.

Nije neobično da se gradovi u Latinskoj Americi suočavaju sa krizom vode. Bogota se pridružuje Meksiko Cityju na svom sjeverozapadu, koji bi također mogao da bude na ivici da ostane bez vode, jer kombinacija klimatskih promjena, El Nina, geografije i brzog urbanog razvoja stvara ogroman pritisak na njegove vodne resurse.

Međutim, ovo je prvi put u novijoj historiji da je Bogota bila primorana da primijeni mjere za restrikciju vode.

Smještena na planinskoj visoravni, Bogota je jedna od najviših prijestonica na svetu na više od 2.600 metara nadmorske visine. Na istoku su vrhovi Anda, a na zapadu je bujna dolina kroz koju vijuga Magdalena, najveća rijeka Kolumbije i vitalni izvor vode.

Vlaga iz tropskih prašuma duž Magdalene uzdiže se uz planinske doline i sukobljava se sa nižim temperaturama na vrhu, stvarajući kišu.

Kao što svaki stanovnik Bogote zna, kiša je prilično česta u gradu, i oni se u velikoj meri oslanjaju na nju za svoje potrebe za vodom.

"Većina gradova širom svijeta zavisi od vodonosnih slojeva za svoje zalihe vode. Bogota je drugačija po tome što skoro sva naša zaliha dolazi iz površinskih voda poput rezervoara, koji su podložniji obrascima kiše", rekao je Armando Sarmiento, profesor ekologije na Univerzitetu Javeriana u Bogoti.

Upravo ta zavisnost od kiše čini Bogotu posebno ranjivom na sušu, objasnio je Sarmiento za CNN.

Od prošle godine, grad je iskusio duge sušne periode zbog uticaja El Nina, prema lokalnim vlastima. El Nino je prirodni klimatski obrazac koji potiče iz Tihog okeana duž ekvatora, koji utiče na vremenske prilike širom sveta. U Kolumbiji je to podstaklo više temperature i manje padavine.

U zemlji tako politički podijeljenoj kao što je Kolumbija, hitnost rješavanja El Nina je retka tačka konsenzusa. Vlada je u januaru izdala uredbu o prirodnim katastrofama kako bi mobilisala resurse u nastojanju da se izbori sa njenim razornim posljedicama, uključujući požare i nedostatak vode.

Predsjednik podržao restrikcije

Planove Bogote za racionalizaciju vode podržao je predsjednik zemlje, koji je historijski imao tešku vezu sa gradonačelnikom grada.

Kolumbijski ombudsman, civilna vlast zadužena za zaštitu građanskih i ljudskih prava, izdala je u utorak saopštenje u kojem se navodi da je dugoročno pouzdano vodosnabdijevanje osnovno ljudsko pravo, a ministarstvo životne sredine je u februaru pokrenulo kampanju sa hashtagom #ElNinoNoEsUnJuego (El Nino nije igra) da upozori Kolumbijce da ne potcjenjuju krizu.

Upozorenje stručnjaka na suše

Kako globalno zagrijavanje čini ekstremne vremenske prilike kao što su toplotni valovi i suša češćima i ozbiljnijim, stručnjaci upozoravaju da će se stres na vodovodne sisteme u gradovima samo povećati.

Kolumbijska ministrica životne sredine Susana Muhamad pozvala je gradske vlasti da izrade dugoročne planove za smanjenje zaliha vode.

"Došli smo do tačke u kojoj ne možemo očekivati da će voda padati kao nekada ako ne poštujemo prirodni ciklus snabdijevanja rezervoara, ako ne poštujemo prirodni ciklus vode", rekla je ona novinarima u ponedjeljak.

Ona je pozvala radnu grupu koja bi ograničila urbanu ekspanziju Bogote ka prirodnim područjima.

Sarmiento, ekolog, rekao je za CNN da, iako je teško predvideti kako će se klima razvijati u narednim godinama, i grad i zemlja u širem smislu moraju biti bolje pripremljeni za buduće krize mnogo većeg obima.

"U ovakvim trenucima svi se fokusiraju na individualnu upotrebu, poput ograničavanja tuširanja, ali pitanje je mnogo veće, posebno u Bogoti koja je također jedna od najprometnijih industrijskih oblasti Kolumbije", rekao je on.

Clicky