U novonastaloj pobuni botova protiv svojih stvaraoca Izetbegovića, neočekivano, izbacuje se prljavi veš bez ikakve zadrške.
Nedavno smo objavili kako je vođa botova Jasmin Mulahusić “otkrio” kako bračni par Izetbegović kupuje stan za svoju kćerku u vrijednosti od oko pola miliona KM.
Iako su botovi nepouzdan izvor, kada je u pitanju unutarstranački rat klanova - informacije koje izlaze mogu biti osnov za dalje istraživanje i propitivanje.
Tako smo provjerili bazu podataka o imovini nasioca javnih funkcija u KS koju je napravio Ured za borbu protiv korupcije.
Prema podacima iz prošle godine, Izetbegović je prijavila godišnji prihod od 103.110 KM, koji je naplatila sa pozicije direktorice KCUS-a.
Od nepokretnosti tu su kuća u Sarajevu, čiji je suvlasnik (vrijedna 250.000 KM), apartman (vrijedan 100.000 KM), te parcela (vrijedna 60.000 KM) i na kraju automobil (vrijedan 90.000 KM).
Izetbegović je prijavila i imovinu supruga Bakira Izetbegovića, gdje je kuća i parcela (zajedničko vlasništvo). No, nema imovine za kćerku.
A, Raport je već pisao o tome da kćerka Izetbegović ima stan u centru Sarajeva, a tu je sporno bilo što je zgrada iznenada promijenila gabarite i spratnost, a dodatni prostor kupili su upravo Izetbegovići.
Sebija Izetbegovoć je kao zastupnica u Skupštini KS bila dužna prijaviti u ovaj stan, no iz nekog razloga nije. Ured sad ima nadležnost da joj propiše kaznu.
Pitali smo ih da li su provjeravali imovinu nosioca funkcija i da li su otkrili određene nepravilnosti.
Nisu nam direktno odgovorili na pitanje, ali su istakli da su vršene provjere i da je otkriveno dosta nepravilnosti.
"Ured je u 2023. godini proveo postupak provjere podataka o imovini 100 nosioca javnih funkcija u Kantonu Sarajevo. Od stupanja na snagu Zakona Ured je izvršio provjeru podataka o imovini 610 nosioca javnih funkcija u Kantonu Sarajevo", naveli su oni.
Oni su naveli da su tako otkrili da određeni broj nosioca javnih funkcija nije prijavio svu imovinu.
"U većini slučajeva u kojima je Ured utvrdio da nosilac javne funkcije nije prijavio određenu imovinu riječ je o imovini srodnika, imovini male ili neznatne vrijednosti, te naslijeđenoj ili imovini stečenoj na drugi način prije stupanja na javnu funkciju u Kantonu Sarajevu, koja nema obilježlja nesrazmjera između prihoda i imovine i osnova sumnje u istinitost podataka i zakonitost načina na koji je imovina stečena. Ured je podnio i 5 krivičnih prijava protiv isto toliko nosioca javnih funkcija u Kantonu Sarajevo jer je provjerom utvrđeno da nisu prijavili određenu imovinu, odnosno da postoji nesrazmjer između prihoda i imovine i osnov sumnje u istinitost podataka i zakonitost načina na koji je imovina stečena", istakli su.
Nisu nam mogli otkriti koji su to nosioci javnih funkcija jer se ti podaci vode kao 'povjerljivi i smatraju se službenom tajnom'.