Milioni ljudi koji pate od nesanice kunu se u toplu kupku prije spavanja jer im pomaže da se dobro naspavaju. To je potaklo naučnike da istraže optimalno vrijeme koje bi trebali provesti u toploj vodi kako bi metoda djelovala. Naime, tuširanje ili kupanje kraće od četvrt sata – nema isti učinak.
Istraživači sa Univerziteta Kyushu u Japanu mjerili su kvalitetu sna kod 23 muškarca i žene. Rezultati, objavljeni u Journal of Physiological Anthropology, pokazali su da ispitanici koji se opuštaju u vrućoj kupki 15 minuta ili više nekoliko sati prije spavanja, brže utonu u san i manja je vjerovatnost da će se probuditi noću.
U novoj studiji dobrovoljcima je rečeno da se brzo istuširaju, nakratko okupaju u kadi ili dugo kupaju u vrućoj vodi u trajanju od 15 minuta ili više – i najmanje 90 minuta prije spavanja – u različitim večerima. Mjerili su im temperaturu prije i poslije, i ponovno kad su htjeli drijemnuti. U međuvremenu, senzor pokreta na njihovom zapešću pratio je kada su zaspali.
Rezultati su pokazali da su ispitanici nakon dugog namakanja drijemali u prosjeku za 12 minuta. Nakon brzog kupanja potrebno je bilo 16 minuta, a kada bi se istuširali 20 minuta. Također su spavali dublje, s manje pokreta tokom noći.
Naučnici misle da dugo kupanje djeluje bolje jer više podiže temperaturu tijela – za oko 0,9 C u usporedbi sa samo 0,3 C kod tuširanja ili kratkotrajnog namakanja. Što znači da se tijelo mora puno duže hladiti kako biste mogli zaspati.
Stručnjaci misle da pospanost potiče trajanje ovog učinka hlađenja – a ne određena temperatura. Ali kažu da je ključno okupati se barem sat i po prije spavanja kako bi se osiguralo dovoljno vremena za ovaj proces hlađenja.
"Čini se da je veći pad unutrašnje temperature nakon kupanja važan za poboljšanje početka sna. Naša otkrića sugeriraju da je veličina povećanja tjelesne temperature uslijed dugotrajnog kupanja usko povezana s lakoćom utonuća u san", rekli su istraživači u izvješću o svojim nalazima.