divni prizori

James Web napravio novi snimak najpoznatije eksplodirane zvijezde u našoj galaksiji. Fascinantno je

Imamo novi način gledanja na jednu od najpoznatijih eksplodiranih zvijezda u Mliječnom putu.

To nam je omogućio James Webb teleskop, koji je uspio otkrivi nevjerovatan nivo novih detalja.

Ovo je zapravo drugi prolaz teleskopa na čuvenoj Supernovoj. U aprilu 2023. godine, JWST je preuzeo zapažanja u rasponu srednje infracrvene valne dužine koristeći svoj Miri instrument.

Ovoga puta opservatorija za orbite koristila je svoj NIRCAM instrument da bi izoštrila ono što se nalazi blizini infracrvene, a razlike između dvije slike su zagonetne za naučnike.

Smještena je samo 11.000 svjetlosnih godina iz solarnog sistema, Cassiopeia A jedan je od najpoznatijih i najstariji objekata u galaksiji. Zapisi iz kraja 17. vijeka ukazuju na to da ga je primjetilo nekoliko astronoma ali je zvanično zabilježen 1948. godine.

Ipak, zanimao je astronome, a nudeći rijetku priliku za proučavanje evolucije eksplodirane zvijezde kako se njezina krhotina proširuje u prostor na supersoničnim brzinama.

A budući da je JWST najmoćniji svemirski teleskop ikad izgrađen, bilo bi čudno ako astronomi nisu koristili da ih odvode u dubine ove eksplodirane zvijezde.

Nova skoro infracrvena slika pojavljuje se sa puno više efemeralnija od prethodnih zapažanja u drugim talasnim dužinama, ali to pomaže naučnicima da proučavaju dinamiku ostatka. A postoji jedna posebno zapanjujuća nova značajka. U donjem desnom kutu slike je Stripey Blob koji naučnici zovu beba CAS A.

Čini se da je to blizu ostatka Supernove, ali zapravo je oko 170 svjetlosnih godina dalje. A to nije sam supernova - to je svjetlost iz CAS-a koja je putovala kroz prostor i sada udara u daljinu grudu prašine, osvjetljavajući ga.

Ovaj fenomen je poznat kao svjetlosni odjel, a nekoliko njih je zarobljeno u novoj slici.

"Sa Nircamovom rezolucijom sada možemo vidjeti kako umiruća zvijezda apsolutno se razbija kad je eksplodirala, ostavljajući sitne komade stakla", kaže Astronom Danny Milisavljević of Purdue University.

"Stvarno je nevjerovatno nakon svih ovih godina studiranje CAS-a A da sada dobijemo te detalje, koji nam pružaju transformacijski uvid u kako se ova zvijezda eksplodirala."

Dimna vanjska ljuska ostatka je dio koji se širi u međuzvjezdani prostor. Svijetle su u srednjim infracrvenim talasnim dužinama, ali previše hladno za osvjetljenje u skoro infracrvenu. Bijelo svjetlo na slici proizvodi se sinhrotron zračenjem, što je kada se elektroni ubrzavaju u spiralu oko magnetnih polja.

Uzrok mrlje svjetlosti blistavo i obojeno zeleno u sredini - desno od mjehurića koji se otkrivaju i zbunjeni naučnici.

Astronomi sada smatraju da je kombinacija svjetlosti uzrokovana širenjem izbacivanja iz Supernove koji se nadoknadi i udarajući kroz materijal izbacio zvijezdu prije nego što je eksplodirala.