Godišnji izvještaj Centralne banke BiH za 2020. godinu nije usvojen na sjednici Predstavničkom doma Parlamenta BiH.
Za izvještaj koji je predao guverner Senad Softić glasale su samo njegove stranačke kolege iz SDA.
Zanimljivo je da je Softić prvi guverner kojem nije usvojen izvještaj.
Oko izvještaja se nisu usaglasili i članovi Kolegija Predstavničkog doma - Borjana Krišto, Denis Zvizdić i Nebojša Radmanović.
To je objavio je zastupnik Damir Arnaut.
"Senad Softić prvi guverner CBBH koji nije dobio opću većinu u Parlamentu BiH. Samo devet poslanika, svi (osim Nade Mladine) iz SDA, misle da radi dobro. Sramota za BiH, štetočina po nacionalne interese. Vrijeme za sposobnog guvernera koji neće poslove od 150.000KM davati Dodikovom premijeru Džombiću", naveo je Arnaut.
Senad Softić prvi guverner CBBH koji nije dobio opću većinu u Parl ??. Samo 9 poslanika, svi (osim Nade) iz SDA, misle da radi dobro. Sramota za ??, štetočina po nacionalne interese. Vrijeme za sposobnog guvernera koji neće poslove od 150.000KM davati Dodikovom premijeru Džombiću pic.twitter.com/YlSsO8rhmF
— Damir Arnaut MP (@MpDamir) May 27, 2021
A kakve poslove je dijeli Softić?
Centralna banka BiH dodijelila je posao firmi bivšeg premijera RS Aleksandra Džombića, inače kadra SNSD-a.
Vidljivo je to iz dokumenata koje je objavio zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Damira Arnauta.
Naime, Centralna banka BiH, na čelu sa guvernerom Softićem raspisala je tender u kojem se traži usluga revizije finansijskih izvještaja ove finansijske ustanove.
Centralna banka ?? i Senad Softić dali ugovor težak 150.000KM firmi Dodikovog premijera Džombića. Otpali međunarodni giganti poput Deloitte i Ernest&Young. Hoće li Šefik i Željko u augustu imenovati sposobnog guvernera? Hoće li imenovati patriotu? pic.twitter.com/Xlc5uha27d
— Damir Arnaut MP (@MpDamir) May 27, 2021
Cijena ugovora je skoro 150.000 KM, tačnije 143.910 maraka.
Na tender su se prijavile tri kompanije - ugledni Deloitte i Ernset&Young te banjalučka firma Grant Thornton čiji je vlasnik upravo Džombić.
Ernest&Young je otkao jer navodno je preuzeo dokumentaciju sa portala e-nabavke, dok je Deloitte otpao nakon provedene e-aukcije gdje je Džombićeva firma bila prvorangirana.