Buckinghemska palača saopćila je da sarađuje sa nezavisnom studijom koja istražuje odnos između britanske monarhije i trgovaca robovima u 17. i 18. vijeku, piše BBC.
Palača je saopćila da kralj Charles ovo pitanje o trgovini robovima shvata "vrlo ozbiljno".
Istraživanje sprovodi Univerzitet u Manchesteru sa historijskim kraljevskim palačama.
Buckinghemska palača daje istraživačima pun pristup Kraljevskom arhivu i Kraljevskoj kolekciji.
Očekuje se da će studija, doktorski projekat historičarke Camille de Koning, biti završena 2026.
I kralj i princ od Walesa Charles ranije je izrazio svoju ličnu tugu zbog patnje uzrokovane trgovinom robovima.
Govoreći tokom prošlogodišnjeg putovanja u Ruandu, kralj je rekao da ne može opisati "dubinu svoje lične tuge" zbog patnje uzrokovane trgovinom robljem.
U posjeti Jamajci prošlog proljeća, princ Wiliam je rekao da je ropstvo odvratno, da se "nikada nije trebalo dogoditi" i da "zauvijek mrlje našu historiju".
Kralj želi da nastavi sa svojim obećanjem da će produbiti svoje razumijevanje uticaja ropstva sa "snagom i odlučnošću" od njegovog pristupanja, rekao je portparol Buckinghamske palače.
Nastavili su: "Ovo je pitanje koje Njegovo Veličanstvo shvaća vrlo ozbiljno."
"S obzirom na složenost pitanja, važno je istražiti ih što je detaljnije moguće."
Saopćenje iz Palače izdato je kao odgovor na Guardian, koji je objavio ranije neviđeni dokument koji pokazuje prenos dionica u Kraljevskoj afričkoj kompaniji za trgovinu robljem 1689. sa Edwarda Colstona - trgovca robljem i zamjenika guvernera kompanije - na kralja Williama III.
Kralj je također rekao da svaka zemlja Commonwealtha treba da donese sopstvenu odluku o tome da li je ustavna monarhija ili republika.
Rekao je da je svjestan da korijeni organizacije Commonwealtha "sežu duboko u najbolniji period naše historije" i rekao je da je priznavanje grešaka iz prošlosti "razgovor čije je vrijeme došlo".
Trenutno postoji 14 kraljevstava Commonwealtha pored Velike Britanije u kojoj je kralj njihov šef države.
Saopćenje iz palače uslijedilo je kada je kralj učestvovao u vijekovnoj uskršnjoj tradiciji, poznatoj kao Veliki četvrtak, prvi put otkako je postao monarh.
Doktorantica de Koning rekla je da se "pripadnici kraljevske porodice često zanemaruju kada je u pitanju uticaj".
Ona je rekla za BBC Radio 4: „Čini se kao da samo štampaju dekrete, ali su zapravo veoma uključeni kao diplomatski igrači.
"Nadam se da ću promijeniti tu perspektivu, da možete vidjeti da postoji mnogo više veza između kolonija i monarha nego što je ikad istraženo, ili je ikada primijećeno, tako da možemo to preokrenuti."
Edmond Smith, koji nadgleda projekat de Koning, rekao je da je kruna "često izostavljena iz diskusija" o transatlantskoj trgovini robljem, nazivajući to "važnom rupom koju je trebalo popuniti istraživanjem".
"Kako kraljevsko domaćinstvo može prihvatiti to istraživanje je nešto za šta se možemo samo nadati da će se razviti u narednim godinama", dodao je.
Doktorsku studiju ko-sponzorira Historic Royal Palaces (HRP) koja upravlja nekoliko lokacija.
Počelo je u oktobru, mjesec dana nakon što je kralj stupio na tron.
On će ispitati obim bilo kakvih ulaganja bilo koje druge kompanije za trgovinu robovima.