Ako ne možete da zamislite početak dana bez šoljice kafe, onda će vas ovaj tekst i te kako zanimati. Za mnoge ljude je prva jutarnja kafa dio je svakodnevne rutine. Ako čim ustanete kuhate kafu, ovo je tekst samo za vas.
U trenutku kada počnete da razmišljate o prvoj jutarnjoj šoljici kafe, endokrini sistem stvara i oslobađa dopamin poznat kao hormon zadovoljstva. Počinjete da se dobro osjećate čak i od samog saznanja da ćete uskoro popiti šolju omiljenog napitka.
Prema pisanju magazina Journal of Social Science Information, priprema kafe ili odlazak do omiljenog kafića radnje su koje otpuštaju još više dopamina u organizam.
S druge strane, prema pisanju magazina American Chemical Society, i aroma kafe veoma je važna. Probuditi se i pomirisati kafu, djeluje puput samog ispijanja ovog napitka. Zato je jutarnja kafa posebna.
Tijelo brzo apsorbuje kofein i potrebno mu je samo nekoliko minuta da dođe do mozga. U mozgu kofein se veže za dio neurona koji privlače hormon od kojeg nam se spava, i zato se uz kafu brzo rasanimo. Ovakvo dejstvo ima samo jutarnja doza kafe, istraživanja su pokazala da svaka naredna šoljica neće imati isti učinak kao prva jutarnja.
Kofein povećava nivo adrenalina, što rezultira povećanim brojem otkucaja srca i bržim protokom krvi kroz tijelo. U isto vrijeme sprečava da se dopamin ponovo apsorbuje u vaš sastav, što mu omogućava da duže vrijeme ostane u mozgu, zbog čega se kasnije osjećate pozitivnije i sretnije.