Ekonomija

Iranska valuta doživjela strmoglavi pad. Ima li spasa rialu?

Iranska valuta rial nastavlja gubiti vrijednost u odnosu na američki dolar. U nedjelju je pao na najnižu stopu zabilježenu na otvorenom tržištu usred višemjesečnih nemira u zemlji.

Posrnuli rial trgovao se u nedjelju iznad 411.000 za dolar na web-stranici za razmjenu stranih valuta. Američki dolar i druge strane valute žestoko su se oporavljali u odnosu na njega.

Iranska valuta: Zabrinutost na tržištu

To je prvi put u historiji zemlje da je rial premašio prag od 400.000. To je izazvalo zabrinutost na deviznom tržištu i u financijskim krugovima.

Od sredine septembra, kada je smrt mlade Iranke Mahse Amini u policijskom pritvoru izazvala proteste širom zemlje, iranska je valuta izgubila gotovo 20 posto vrijednosti, prema tržišnim analitičarima.

Guverner Centralne banke Ali Salehabadi okrivio je demonstracije koje traju za turbulencije na tržištu. Naveo je i druge destabilizirajuće faktore, uključujući američke sankcije.

Međutim, obećao je "ubrizgati" više dolara na tržište kako bi se uspostavio red. Rekao je da će Centralna banka djelovati i kao "kreator tržišta i kreator politike čvrste valute".

Taj potez, međutim, nije uspio. Razlog je to što je parlament zemlje u nedjelju pozvao Salehabadija i iranskog ministra finansija i glasnogovornika vlade Ehsana Khandozija.

Iran je potresen masovnim protestima posljednjih mjeseci nakon smrti Amini. To je izazvalo nove napetosti između Teherana i zapadnih zemalja i rezultiralo novim sankcijama protiv zemlje.

Sedmostruka devalvacija

U petak je Njemačka saopćila da smanjuje odnose s Iranom i obustavlja programe promocije trgovine. Navela je kao razlog "vrlo ozbiljnu situaciju" u zemlji.

Pad iranske valute također dolazi usred zastoja oko pregovora u Beču koji imaju za cilj spašavanje nuklearnog sporazuma iz 2015. godine.

Aktuelni su i izvještaji o tome da Iran isporučuje bespilotne letjelice Rusiji za upotrebu u ratu u Ukrajini.

Vrijedno je napomenuti da je od maja 2018., kada je bivša američka administracija izašla iz nuklearnog sporazuma, iranska valuta doživjela sedmostruku devalvaciju.

To je potaknulo ekonomsku krizu u zemlji i najgoru inflaciju.

Clicky