Ekonomija

Inflacija nezadrživo raste u cijelom svijetu, kriza bi se mogla još pogoršati

Inflacija u cijelom svijetu nezadrživo raste. U junu je u Sjedinjenim Američkim Državama porasla na više od 9 posto, dosegnuvši najvišu razinu u proteklih 40-ak godina.

Malo je niža, ali ipak neuobičajno visoka, inflacija u najjačoj vuropskoj privrednoj sili - Njemačkoj. Potrošačke cijene porasle su širom svijeta još prošle godine, zbog poremećaja u nabavnim lancima i poticaja kojima su vlade nastojale ublažiti posljedice pandemije COVID-a, prernosi HRT.

Sve više ljudi traži pomoć

U banci hrane u Dusseldorfu volonteri primjećuju da sve veći broj stanovnika traži pomoć.

"Čak i oni koji primaju socijalnu pomoć više od nje ne mogu živjeti i dolaze u banku hrane", rekla je umirovljenica Barbara Schindler-Hofer.

Rast cijena zabrinjava Nijemce više nego rat u Ukrajini ili pandemija. Gotovo trećina strahuje da će morati drastično promijeniti stil života.

"Vjerovatno više nikada nećemo dosegnuti pretkriznu razinu. Dramatična društvena kriza najvjerovatnije će se pogoršati u sljedećim mjesecima, a inflaciji još ne vidimo kraj", rekao je Marcel Fratzscher iz Njemačkog instituta za ekonomska istraživanja.

Svakodnevni odlazak u trgovinu prosječnom Amerikancu svojevrsni je šok. Svaki put kad otvori novčanik osjeti inflaciju.

"Svaki dan osjećam bol zbog inflacije. Cijene općenito rastu i više od inflacije, i trgovci ih prilagođavaju. Jer čak i ako inflacija stagnira, oni su podignuli cijene", rekla je Susana Hazard.

Mnogi mijenjaju kupovne navike kako bi uštedjeli novac na svakodnevnim potrepštinama.

Afroamerikanci i Hispanoamerikanci s nižim primanjima posebno su teško pogođeni jer golem dio njihovih prihoda odlazi na osnovno - stanovanje, prijevoz i hranu.

Kriva procjena

"Galon benzina stajao je oko 2,50 dolara, a sada je 4,80 dolara. Cijene hrane godinama su bile iste, možda malo više tokom pandemije. No sada su skočile i za 30%, što znatno utječe na američka domaćinstva", rekao je Jack Ablin, Cresset Capital.

Rast inflacije u SAD-u pogodio je i tržište nekretnina.

"Jutros sam vidio da smo smanjili prodaju nekretina za trećinu u odnosu na prošlu godinu. Posljednji je put slično bilo tokom velike recesije", naglasio je ekonomist Steven Thomas.

Američka vlada krivo je procijenila rizik od inflacije, kao i američka centralna banka i Međunarodni monetarni fond.

Analitičari smatraju da je prije trebalo intervenirati. Jer što se dulje čeka, mjere koje će se morati uvesti bit će sve drastičnije.

Clicky