Indijske i kineske trupe sukobile su se na njihovoj spornoj himalajskoj granici, javlja CNN.
To je prvi poznati incident između dvije nuklearno naoružane azijske sile u skoro dvije godine.
U saopćenju, indijsko ministarstvo obrane navodi da su vojnici s obje strane zadobili lakše povrede. Sukob se dogodio u petak u sektoru Tawang na sjeveroistočnom indijskom teritoriju Arunachal Pradesh, udaljenoj, negostoljubivoj regiji koja se graniči s južnom Kinom.
Sporna granica duga 3.379 kilometara dugo je bila izvor trvenja između New Delhija i Pekinga. Tenzije su naglo eskalirale u junu 2020. godine, kada su borbe prsa u prsa između dvije strane rezultirale smrću najmanje 20 indijskih i četiri kineska vojnika u Aksai Chin-Ladakhu.
"Hrabro smo spriječili Kineze"
Obraćajući se poslanicima u utorak, indijski ministar odbrane Rajnath Singh optužio je trupe kineske Narodne oslobodilačke armije (PLA) da pokušavaju "jednostrano" promijeniti status quo pokušavajući prijeći liniju stvarne kontrole (LAC) - de facto granicu dvije zemlje.
"Uslišavanje koje je uslijedilo dovelo je do fizičkog obračuna u kojem je indijska vojska hrabro spriječila PLA da pređe na našu teritoriju i primorala ih da se vrate na svoja mjesta", rekao je Singh. On je dodao da na indijskoj strani nije bilo povrijeđenih.
U svom ranijem saopćenju, indijsko ministarstvo obrane je reklo da su se obje strane "odmah povukle iz tog područja". Komandanti su održali sastanak kako bi razgovarali o tom pitanju "u skladu sa strukturiranim mehanizmima za obnovu mira i spokoja".
Singh je rekao da je sastanak održan u nedjelju i da je kineska strana "zamoljena da se suzdrži od takvih akcija i održi mir" duž granice.
To pitanje se rješava i diplomatskim kanalima, dodao je.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova nije direktno priznalo incident na redovnom brifingu za novinare.
"Koliko znamo, granično područje Kine i Indije je općenito stabilno i obje strane su održavale nesmetanu komunikaciju o pitanjima vezanim za granice putem diplomatskih i vojnih kanala", rekao je glasnogovornik Wang Wenbin upitan o izjavi Indije o incidentu, ukazujući novinare “nadležnim organima” radi “konkretnosti”.
Kina se nada da će Indija biti "na istoj strani" da "zajedno očuva mir i stabilnost kinesko-indijske granice", dodao je.
Indija i Kina su ušle u rat oko svojih pograničnih regiona 1962. godine, na kraju uspostavivši LAC. No, dvije zemlje se ne slažu oko preciznosti lokacije i obje redovno optužuju drugu da nastoji proširiti svoju teritoriju. Došlo je do niza uglavnom nesmrtonosnih sukoba oko položaja granice u godinama nakon toga. Uključujući prethodno najnoviji poznati primjer iz 2021. godine, navodi se u saopćenju indijske vojske u to vrijeme.
Kina oprezno gleda na veze Indije i SAD
U septembru je indijska vlada saopćila da su indijske i kineske trupe počele da se povlače iz graničnog područja Gogra-Hotsprings na zapadnim Himalajima. To je objalvljeno dvije godine nakon što su sukobi na granici zategli diplomatske odnose.
Ta izjava je uslijedila uoči regionalnog samita u Uzbekistanu kojem su prisustvovali i indijski premijer Narendra Modi i kineski lider Xi Jinping.
Aktivnosti u regionu i dalje se pažljivo prate sa obe strane.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova 30. novembra je kritiziralo zajedničke vježbe na velikim visinama koje su izvele američke i indijske trupe u sjevernoindijskom Uttarakhandu. Oni su kazali da vježbe "nisu pomogle u izgradnji bilateralnog povjerenja" i da je Peking izrazio zabrinutost New Delhiju.
Kina je postala oprezna prema vezama Indije sa Sjedinjenim Državama posljednjih godina. Razlog je taj što su se kinesko-američki odnosi kvarili. A, istovremeno sigurnosni dijalog Quad, koji uključuje Indiju, SAD i američke saveznike Japan i Australiju, postao je aktivniji.
Modi i kineski lider Xi su se posljednji put sastali na samitu Grupe 20 (G20) na Baliju prošlog mjeseca. Tu su se rukovali, ali nisu imali bilateralni sastanak.